Корисні поради
на всі випадки життя
» » Якого числа відзначають свято Івана Купала?

Якого числа відзначають свято Івана Купала?

Додано: 27.09.16
Рубрика: Цікаве
Напевно майже кожен чув про свято Івана Купала і про традиції його святкування. Але як він з'явився, з чим пов'язані всі ці дивовижні обряди? З'ясуємо!

Що це за свято?


День івана Купала – це слов'янський народний свято, який присвячений розквіту природи, а також літнього сонцестояння.

Як з'явився?


Якого числа відзначають свято Івана Купала?

Історія свята сягає корінням у язичницькі часи. Спочатку він присвячувався одному з слов'янських язичницьких богів – Купали. Якщо вірити легенді, то він був красивим юнаком, розлученим в дитинстві зі своєю сестрою. Через роки Купала зустрів її і, нічого не знаючи про спорідненість, взяв заміж. Коли брат з сестрою з'ясували правду, то не змогли витримати горя і втопилися. Саме з цим пов'язані вшанування води, а також деякий любовний підтекст.
Християни пізніше вирішили приурочити день Івана Купала до різдва Івана Хрестителя, яке припадало на 24 червня. І в зв'язку з цим початковий сенс частково був утрачений, але все ж деякі повір'я збереглися і викликають інтерес і донині.

Дата


Якого числа відзначається свято Івана Купала? Є якась плутанина в датах, пов'язана з переходом на григоріанський календар. Так, раніше у православному світі святкування припадало на день літнього сонцестояння і починалося в ніч на 24 червня.
І саме на цю дату випадало і різдво Йоана Хрестителя. Але в зв'язку з переходом на інше літочислення святкування зрушила і в православному світі відзначається в ніч на 7 липня. У 2017 році Купальська ніч також доведеться на цю дату. Католики, які дотримуються використовувався раніше юліанського календаря, святкують Іванов день раніше, з 23 на 24 червня.

Містичні повір'я


Якого числа відзначають свято Івана Купала?

Спочатку у святкуванні дня Івана Купали була присутня якась містика. Вважалося, що саме в цей період відьми і істоти з потойбічного світу набувають особливу силу. Природа ніби оживала і одушевлялась: дерева переміщувалися і навіть розмовляли, а знаходилося в зеніті сонце ніби купалося у водоймах. Але більше за інших шанувалися дві стихії: вода і вогонь. Саме в цей дивовижний день вони зливалися й придбали неймовірну міць, яка могла допомогти змінити життя, замолити гріхи і трохи зазирнути туди, куди вхід звичайним смертним закритий.

Що прийнято робити в цей день?


На свято Івана Купали можна проводити такі обряди:

 • Основний обряд – це купання. І пов'язане воно з кількома повір'ями. По-перше, вода у такий день наділялася дивовижними властивостями, віруючі люди вважали, що вона здатна очищати душу і тіло, позбавляти від поганих думок і змивати гріхи і погані вчинки. По-друге, багато хто вірили, що саме в день Івана Купала всі водойми покидала нечисть: водяні, русалки і так далі. Тобто купатися можна бел без страху і побоювання, не боячись бути утащенним якимось істотою в безодню. Причому омиватися слід було саме вночі до світанку. А рано-вранці, до сходу сонця всі поспішали вмитися росою, яка теж мала містичною силою. Також воду і росу використовували для прибирання хат, щоб очистити і свої житла.

 • Важливу роль у святкуванні грав вогонь, і з ним пов'язано безліч різних обрядів. Так, під час святкування на берегах водойм розводили багаття. Стрибаючи через них, можна було спалити все погане і очистити душу. Але після таких забав потрібно було неодмінно скупатися в найближчому водоймищі, щоб сили стихій з'єдналися. Мами кидали в багаття одяг дітей, в якій вони перехворіли, щоб хвороби більше ніколи не дошкуляли чад.

 • Особлива увага приділялася і травам, адже природа у свято Івана Купала оживала, а це значить, що всі рослини набували містичні властивості і могли позбавляти від будь-яких недуг. Їх збирали в нічний час або перед самим світанком, причому їх заготовляли про запас, щоб мати можливість відчувати їх чудодійну силу протягом всього року. Після збору деякі вирушали до церкви і освячували зірвані в полях рослини. Далі їх використовували для приготування різних відварів і настоїв. У сушеному вигляді гілочки встромляли в городи і сади, біля дверей будинків для захисту від нечистої сили. Також споруджувалися віники для банних процедур. Збиралися практично всі рослини, які володіли цілющими властивостями, але особливо цінувалися чертогон, верба, терлич, звіробій, любисток, полин, череда, петров хрест, зяблица, чебрець. А з деяких трав і квітів плелися вінки, які дівчата одягали на голови і дарували один одному.

 • З сіна юнаки та дівчата витворювали своєрідну ляльку, яка була символом Купали. Її ставили в центрі території, на якій проводилося святкування. Далі всі починали водити хоровод, а один із танцюючих повинен був зачепити споруда так, щоб воно впало. Далі дівчата починали оплакувати померлого Купалу і співати пісні, а в цей час юнаки несли ляльку до вогнища і урочисто спалювали її, проводжаючи в останню путь.


 • Чи можна в цей день дізнатися про своє майбутнє?


  Якого числа відзначають свято Івана Купала?

  Вважалося, що в день Івана Купали можна не тільки очиститися від гріхів, але й дізнатися про своє майбутнє або навіть вплинути на нього. І допомагали в цьому різні ворожіння та прикмети:

 • Якщо через купальське вогнище перестрибнути три рази (неодмінно успішно, не зачепивши полум'я), то наступний рік обов'язково буде успішним, щасливим і здоровим. Якщо ж стрибає зачепив ногою багаття і зруйнував його, то його чекають труднощі в особистому або сімейному житті. А якщо під час стрибка спіткнутися, то попереду може очікувати серйозна хвороба.

 • Того, хто в ніч Івана Купала знайде квітку папороті, невимовно пощастить. Він отримає удачу в усьому і міцне здоров'я. А ще вважалося, що така рослина допомагає розвивати надздібності, наприклад, уміння передбачати майбутнє або читати думки.

 • Погода у цей знаменний день може розповісти про те, чого очікувати від природи найближчим часом. Так, якщо йде дощ, то залишився літо буде теплим і навіть посушливим. Якщо ж ніч була ясною і зоряної, а перед світанком рясно випадала роса, це говорило про те, що опади будуть достатніми для збору гарного врожаю.

 • Кожна дівчина пускала вінок по річці. І з тієї сторони, у яку він попливе, в найближчому майбутньому прийде чи приїде суджений.

 • Залишився після банних процедур віник, вийшовши з лазні, потрібно було кинути через плече, щоб він вказав сторону, з якої чекати другу половину.

 • Якщо зустріти в такий день змію, то це буде вкрай поганим знаком, що обіцяє невдачі чи втрат.

 • Пустивши вінок по водоймі, потрібно спостерігати за ним. Якщо він одразу потоне, то весілля найближчим часом не очікується. Якщо ж він поплив, то незабаром дівчина зустріне свого судженого.

 • Після збору трав можна їх перерахувати. Якщо набереться дванадцять різних видів, то найближчим часом вас чекає удача, а рік буде родючим і здоровим.

 • Стоячи перед багаттям, кожен загадував найзаповітніше бажання. Якщо вогонь продовжував горіти рівно і яскраво, то задумане здійсниться. Якщо ж полум'я переривається, то бажання не здійсниться.

 • У тріщину В стіні помістіть дві травинки. Через деякий час уважно подивіться на них: якщо вони сплелися, то незабаром ви зустрінете любов. Якщо ж вони знаходяться нарізно, особистого щастя поки чекати не варто.

 • Щоб дізнатися тривалість життя, можна використовувати освячену свічку. Запаліть її і слідкуйте за процесом горіння. Якщо свічка згорить до кінця, залишивши невеликий недогарок, то ви будете жити довго. Якщо ж полум'я швидко згасне, то вас чекає хвороба, або ж життя не буде довгою.


 • Деякі традиції святкування Івана Купала дуже цікаві. Візьміть на озброєння і обов'язково дотримуйтесь, аби свято вдалося на славу.