Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як відбувається прорізування зубів у дітей?

Як відбувається прорізування зубів у дітей?

Додано: 08.11.16
Рубрика: Сім'я і діти
Прорізування зубів багато малюки переносять досить важко, тому такий період стає справжнім випробуванням для батьків. Але дитині можна допомогти!

Причини


Як відбувається прорізування зубів у дітей?

Чому прорізування молочних зубів викликає стільки проблем і неприємних симптомів? Вченим і медикам досі не вдалося прийти до єдиної думки на цей рахунок, тому існує декілька гіпотез:

 • Запальні процеси. Дійсно, зуб проходить через м'які тканини і ушкоджує їх, що призводить до запалення. І саме воно викликає неприємні симптоми.

 • Через м'які тканини ясен, цілісність яких була порушена, в організм проникають патогенні мікроорганізми, що може викликати місцеві реакції, так і загальні. Таке пояснення теж цілком логічно, адже в період прорізування дитина справді буквально все тягне в рот.

 • Збільшення кількості слини. Воно є певним захисним механізмом, з допомогою якого організм малюка намагається захиститися і прискорити настільки непростий процес, а саме розм'якшити тканини ясен (на даному етапі в слинної рідини містяться особливі ферменти, частково розщеплюють м'які тканини). І підвищена кількість слини, в свою чергу, може тягти за собою ряд інших симптомів.

 • Ослаблення імунітету. Прорізування зубів – це величезне навантаження, ложащаяся на маленький організм. І вона цілком може порушити роботу імунної системи, що неминуче вплине на здоров'я та стан дитини.

 • Больові відчуття. Хоча біль сама по собі є симптомом, вона може провокувати ряд змін, які зачіпають роботу важливих систем організму дитини.


 • Найпоширеніші симптоми


  Як відбувається прорізування зубів у дітей? Відразу варто відзначити, що яких-небудь єдиних, загальних і властивих саме цьому періоду симптомів немає, все дуже індивідуально. Реакція організму різних дітей на такі зміни може бути абсолютно різною. Так, якщо одні переносять прорізування вкрай важко, то поведінку та стан інших практично не змінюється. З чим це пов'язано, досі невідомо.
  У цей період найбільш часто виникають такі симптоми:

 • Набрякання ясен. Цей ознака цілком логічний і є реакцією на порушення цілісності тканин. Ясна можуть виглядати опухлими і змінювати відтінок на червоний або навіть бордовий, в деяких випадках утворюються гематоми. А якщо зуб ось-ось проріжеться, то можна помітити світлу смужку.

 • Підвищена збудливість, капризи. Режущиеся зубки доставляють дитині сильний дискомфорт, а іноді заподіюють біль. І він буде нервувати, намагаючись попросити про допомогу. Дитина може часто плакати, ставати надмірно активним, погано спати, постійно проситися до мами на руки або вимагати груди.

 • Погіршення апетиту або повна відсутність інтересу до їжі. Прийом їжі може супроводжуватися болем, так що зрозуміло, що малюк буде намагатися уникати неприємних відчуттів. Вірогідний навіть відмова від грудей.

 • Рясна слинотеча. Його причини були описані вище. Іноді слину викликають роздратування навколо рота і на підборідді.

 • Дитина напевно буде поміщати в рот різні предмети, намагаючись їх використовувати для «чесання» набряклих ясен.

 • Нежить. Носова і ротова порожнини розташовані в безпосередній близькості один від одного, і запалення тканин ясен цілком може викликати набряклість слизових оболонок носових ходів. В результаті виникнуть закладеність і соплі. Але в нормі вони повинні бути прозорими, так як жовтий або зелений відтінок зазвичай сигналізує про приєднання інфекції, що вимагає лікування.

 • Кашель може виникати з-за рясних слин або соплів.

 • Пронос. Є кілька можливих пояснень виникнення такого симптому. Перше – це спазм кишкових стінок, обумовлений підвищенням нервової збудливості дитини. Іншими словами, дитина переживає і нервує через неприємних відчуттів, а у відповідь на це кишечник починає активно скорочуватися, що провокує почастішання стільця. Друга можлива причина – це значне збільшення обсягів виділяється слини. Вона буквально розріджує калові маси, і це призводить до діареї. Третє пояснення – це попадання в шлунково-кишковий тракт патогенних мікроорганізмів. Якщо малюк все тягне в рот, то він цілком може проковтнути якусь бактерію, що викликає кишкову інфекцію.

 • Блювота може бути відповіддю на рясне слинотеча.

 • Підвищена температура тіла є відповіддю на запалення. Але мамам і татам важливо усвідомити кілька моментів. По-перше, значення не повинні бути занадто високими. Так як запальний процес локалізований, а не поширений по всьому організму, то і реакція на нього не повинна бути вираженою і тяжкою. Максимальні допустимі показники – 38-385 градусів. По-друге, як правило, підвищення температури спостерігається протягом не більше трьох днів, далі починається спад. Якщо ж значення більше високі і зберігаються довше трьох діб, то напевно справа не в прорізуванні зубів, а в певному захворюванні.

 • Погіршення загального самопочуття і стану: слабкість, млявість, апатія, сонливість і так далі.


 • Як допомогти малюкові?


  Як відбувається прорізування зубів у дітей?

  Що робити, щоб хоч якось полегшити страждання дитини?
  Поради батькам:

 • Щоб, по-перше, прискорити процес, по-друге, трохи полегшити страждання і усунути неприємні відчуття, можна придбати «прорізувач» або «гризунок» – силіконову іграшку, наповнену водою. Покладіть її ненадовго в холодильник, щоб вона допомогла зняти біль за рахунок охолоджуючого ефекту. І не забувайте частіше мити «прорізувач», щоб не допустити розвитку інфекції.

 • При вираженому больовому синдромі можна використовувати місцеві засоби з анестетиками, наприклад, «Калгель», «Камістад», «Дентол», «Дентинокс» та інші.

 • При підвищенні температури слід постаратися її знизити, причому спочатку фізичними методами, наприклад, обтиранням теплою водою (це стимулює потовиділення). Також не варто кутати малюка, це тільки погіршить ситуацію. Якщо показники високі, то можна дати дитині дитяче жарознижуючий засіб, наприклад, «Панадол», «Нурофен». Але дотримуйтесь дозування та кратність застосування!

 • Якщо почався пронос, то, по-перше, налагодьте харчування крихти. Відмовтеся від прикорму, не вводьте нові продукти. По-друге, при частому і дуже рідкому стільці можна використовувати препарати з протидіарейні ефектом: «Лінекс», «Иммодиум», «Смекту». А відновити водно-електролітний баланс допоможе сольовий розчин «Регідрон».

 • Намагайтеся відволікати дитину: грайте з ним, показуйте щось цікаве і нове, ходіть гуляти, читайте книги.

 • Оточіть маляти турботою: частіше беріть його на руки, гладьте, пропонуйте груди, обіймайте, цілуйте, всіляко показуйте, що ви поруч. Якщо дитина погано спить, то на час прорізування є сенс брати його в батьківське ліжко.

 • Соплі можна видаляти назальним аспіратором.


 • Коли звертатися до лікаря?


  Якщо стан малюка не поліпшується, і присутні не властиві періоду прорізування симптоми (сильний кашель, хрипи, червоне горло, дивна висипка і так далі), то варто показати дитину педіатру. Він повинен призначити аналізи та з'ясувати причини нездужання.
  Озброївшись знаннями і слідуючи порадам, ви зможете допомогти дитині пережити період прорізування зубів швидше і легше.