Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як правильно загартовувати маленьку дитину?

Як правильно загартовувати маленьку дитину?

Додано: 23.11.16
Рубрика: Сім'я і діти
Народжуючись, дитина потрапляє в абсолютно незнайоме для себе середовище існування, з іншими умовами, температурою, звуками. Але природа наділила дитину унікальними здібностями до адаптації і захисту, щоб він міг легко звикнути і спокійно розвиватися в навколишньому світі.
Всі свідомі батьки не раз чули про загартовування, але, на жаль, деякі приступають до виконання цієї програми або згадують про неї у той час, коли дитина вже почала хворіти.
Як правильно загартовувати маленьку дитину?

Щоб отримати максимальний ефект, необхідно грамотно підготувати та організувати процес загартовування, тоді він принесе користь дитині і його батькам.

Головне питання: навіщо?


Щоб зростаючий дитячий організм міг легко боротися з вірусами та бактеріями, а також легко адаптуватися до зміни погоди і навіть клімату, необхідна стійка імунна система. Підтримувати «у формі» захисні сили організму можна за допомогою закаливаний.
Подібні процедури чудово впливають на процес кровообігу, зміцнюють нервову систему , роблячи дитини менш примхливим і дратівливим, а також запобігають набір зайвої ваги, покращуючи обмін речовин.
Підсумовуючи всі плюси, можна стверджувати, що гартують процедури позитивно впливають на весь організм, а значить – необхідні.
Як правильно загартовувати маленьку дитину?

Приступаємо до процедур!


Головний постулат, який повинні запам'ятати батьки, систематичність. Якщо ви вирішили почати загартовування, то варто підійти до цього питання комплексно і докорінно переглянути весь режим життя дитини, звернувши увагу на харчування, сон, активність.
Звичайно, в першу чергу, всіх дорослих хвилює питання: «Коли можна починати загартовування?». Педіатри в цьому випадку одностайні – чим раніше, тим краще. Ідеальний варіант – починаючи з моменту народження. Але якщо ви з якихось причин втратили цей час, нічого страшного, почати ніколи не пізно. Головне, щоб дитина була повністю здорова.
Перед початком процедур необхідно проконсультуватися з лікарем і вибрати відповідний режим.

Отже, щоб оздоровчі заходи принесли позитивний результат, варто дотримуватися декількох важливих правил.

 • Систематичність. Якщо ви вирішили почати, значить, робити перерви не варто. Цілорічно, в будь-яку погоду ці заходи повинні бути проведені. Перерви ведуть до ослаблення механізмів адаптації, а отже, ризик «підхопити» віруси і бактерії стає вище. Пам'ятайте, що у дитини до року вже через тиждень перерви ефект почне губитися.

 • Наростаючий темп. Все потрібно робити поступово. Щоб організм дитини адаптувався до нових умов навколишнього середовища, потрібно починати з мінімальних змін, поступово посилюючи їх.

 • Індивідуальні особливості. Їх обов'язково потрібно враховувати, вибираючи спосіб загартовування. Чим слабше здоров'я малюка, тим обережніше треба бути.

 • Бажання і гарний настрій. Незважаючи на необхідність системного підходу, варто все ж враховувати позитивний настрій. Особливо важливо це для маленьких дітей. Якщо дитина засмучена, плаче, злитися, вередує – перенесіть заходу на інший час або зовсім їх скасувати. Якщо це вже дитина, яка розуміє суть занять, ваше завдання – налаштувати його на успіх і підтримувати бадьорість духу.

 • Температурний режим. У всьому потрібна «золота середина». Перед процедурою і під час неї обов'язково слідкуйте за станом шкірних покривів малюка. Якщо ноги або руки прохолодні, і має місце звуження судин - ефекту від загартовування не буде. Але перегрівання також шкідливо. Перед заняттями перевіряйте, чи не занадто «розійшовся» дитина, адже вплив холодної води в такому випадку може призвести до різкого переохолодження.


 • Основні методи


  Приступати до оздоровчим заходам можна в будь-який час року, але педіатри радять, все ж, вибирати весну і літо.

  Загартовування повітрям


  Це, безсумнівно, самий простий, надійний та доступний спосіб, яким можна починати користуватися, починаючи з перших днів появи на світ малюка.

 • Провітрювання. Це обов'язкова умова загартування. Температура повітря в кімнаті не повинна перевищувати +22 градусів, адже, як підтверджують численні дослідження, перегрів веде до затримки росту і розвитку.


 • Краще всього проводити наскрізне провітрювання в той час, коли дитини немає в кімнаті, при цьому температура повітря повинна знизитися на 1-2 градуси.

 • Сон і прогулянки. У перший рік-півтора життя, рекомендований дитині сон на свіжому повітрі. Таким дітям, як і старшим, також будуть корисні харчування та ігри під відкритим небом.

 • Повітряні ванни. Вплив повітря на відкриті ділянки тіла дають можливість отримання достатньої кількості кисню, нормалізації теплообмінних процесів, стабілізації нервової системи. Це, в свою чергу, впливає на спокійний сон і гарний апетит.


 • Як гартувати грудних малюків? Досить залишати їх без одягу деякий час у процесі переодягання або сповивання. По досягненні віку 1 місяць до повітряних ванн можна додати гімнастику і масаж. Перші півроку тривалість занять повинна становити 10 хвилин двічі в день.
  Важливо стежити за поведінкою дитини, він повинен бути веселий і активний. Якщо ви помітили «гусячу шкіру», одягніть чадо і наступного разу зменшити тривалість процедури.

  Загартовування водою


  Як правильно загартовувати маленьку дитину?

  Це дуже ефективний вид загартовування, але одночасно і сильнодіючий, тому підходити до процесу необхідно з обережністю. При цьому повинні бути дотримані дві головні умови:

 • Вплив холодною водою може проводитися, тільки якщо шкірні покриви дитини теплі.

 • Температуру дозволяється знижувати на 1 градус не частіше ніж один раз у 2-3 дні.


 • Водні оздоровчі заняття включають в себе самі прості гігієнічні процедури: умивання, душ, миття рук, а також більш складні і тривалі – обтирання, обливання, купання у відкритому водоймищі або басейні.
  Приступати до них можна, починаючи з другого місяця життя, вибравши обтирання вологим рушником. Але пам'ятайте, що шкірні покриви дитини повинні бути чистими, без попрілостей і висипань. Оптимальна температура води - +34 градуси, для дітей 1-3 років – на 2 градуси нижче, і поступово знижуватися до +28-+25 градусів.
  Якщо дитина позитивно сприйняв такі заняття, через 1-2 місяця можна переходити до обливання. Їх краще всього проводити в кінці купання. Початкова температура води повинна бути такою ж, як і у ванні, поступово знижуючись.

  Методи обережності


  Так як дії низькими температурами є для організму дитини своєрідним стресом, варто пам'ятати про існуючі протипоказання:

 • гострий період захворювань, що супроводжується високою температурою;

 • підвищена нервова збудливість;

 • розлади ШКТ;

 • деякі захворювання серця;

 • анемія.


 • Загартовування – це перший крок до міцного здоров'я і життя без застуд. Правильно організувавши процес оздоровчих занять, дуже скоро ви помітите ефект – ваш малюк стане спокійніше, врівноваженішими і завжди буде мати чудовий настрій, що обов'язково обрадує кожного з батьків.