Корисні поради
на всі випадки життя
» » Симптоми, лікування кольпіту при вагітності

Симптоми, лікування кольпіту при вагітності

Додано: 03.01.17
Якщо вагітність ускладнюється якимись захворюваннями, то важливо вчасно їх виявити і почати правильно лікувати. А як виявити кольпіт і швидко позбутися від нього?

Що це за захворювання?


Кольпіт – це захворювання, що характеризується запалення слизових оболонок піхви, а також іноді піхвової частини шийки матки. Кілька десятків років тому така хвороба була вкрай рідкісною, але зараз з нею стикається близько 80% жінок, у тому числі і вагітних. Інша розповсюджена назва кольпіту – вагініт.
Симптоми, лікування кольпіту при вагітності

Можливі причини розвитку


Запальний процес, що зачіпає слизові оболонки піхви, може початися з різних причин. Ось деякі з них:

 • Інфекції, що передаються статевим шляхом, такі як трихомоніаз, гонорея, уреаплазмоз та інші.

 • Зниження імунітету. Воно обумовлено безпосередньо фізіологічним станом майбутньої мами і призводить до порушення мікрофлори. У піхву мешкає безліч самих різних мікроорганізмів, і серед них є умовно патогенні, які при нормальному функціонування імунної системи придушуються нею і не розмножуються, але при збоях активізуються і починають завдавати шкоди.

 • Гормональні зміни, що спостерігаються при вагітності. Вони найбезпосереднішим чином впливають на середовище піхви: в нормальному стані вона має підвищену кислотність, але під час виношування може стати лужної, що спровокує переважання патогенної мікрофлори і, відповідно, запалення.

 • Механічні пошкодження піхви, наприклад, при неакуратною глибокої епіляції або при грубих або частих статевих контактах.

 • Носіння тісного й незручного одягу, особливо трусиків типу «стрінги» або «танга» (вони сприяють тертя і несприятливо впливають на слизові оболонки піхви). Також кольпіт може бути спровокований використанням білизни, виготовленого із синтетичних тканин або матеріалів, що викликають алергію.

 • Недотримання правил особистої гігієни або використання алергенних, невідповідних або агресивних засобів для інтимного догляду.

 • Алергічні реакції на використовувані мастила або презервативи.

 • Необгрунтовані часті спринцювання, особливо антисептичними засобами.

 • Деякі ендокринні захворювання (вони впливають на гормональний фон, який, в свою чергу, впливає на середовище піхви).


 • Прояви


  Кольпіт при вагітності, напевно, не залишиться непоміченим, адже він може доставляти сильний дискомфорт майбутній мамі. Можливі симптоми захворювання:

 • Виражена набряклість слизових оболонок піхви, їх почервоніння і гіперемія (приплив крові).

 • Дискомфорт в області піхви, наприклад, почуття розпирання або ниючі болі.

 • У більшості випадків кольпіт супроводжується досить сильним свербінням.

 • Ще однією характерною ознакою є виділення. Як правило, вони рясні, а от характер залежатиме від конкретних причин розвитку захворювання. Так, при інфекціях виділення можуть бути жовтуватими або навіть зеленуватими, мати неприємний запах або кров'яні прожилки.


 • Діагностика


  Досвідчений лікар-гінеколог може поставити діагноз вже при первинному огляді. Але виявлення захворювання – це ще не все, адже важливо також з'ясувати причини його розвитку. Для цього фахівець візьме мазок з піхви і відправить отриманий матеріал на дослідження, яке дозволить не тільки визначити запалення (на нього вкаже збільшення кількості лейкоцитів), але і виявити збудників інфекції та визначити їх чутливість до тих чи інших компонентів лікарських препаратів. Результати аналізу дозволять призначити грамотне лікування.

  Як лікувати кольпіт?


  Кольпіт чудово піддається лікуванню, але воно ускладнюється тим, що при вагітності можна далеко не всі препарати, деякі можуть нашкодити майбутньої матері або плоду. Крім того, важливо встановити і усунути причини захворювання.
  Лікування може включати наступні напрями:

 • Якщо кольпіт викликаний бактеріальною інфекцією, то буде призначена антибактеріальна терапія. Найчастіше застосовуються місцеві антибіотики, але у важких випадках можуть рекомендуватися препарати широкого спектру дії.

 • Комбіновані ліки можуть впливати відразу в декількох напрямках, наприклад, знищувати різних збудників інфекцій (бактерій, грибків), прискорювати процес загоєння і купірувати запалення. У цю групу можна включити місцеві препарати «Ваготил», «Тержинан».

 • Антисептичні засоби сприяють знищення патогенних мікроорганізмів, особливо бактерій. До даної категорії можна віднести засоби «Бетадин», «Гексикон».

 • Якщо кольпіт викликаний грибковим ураженням слизових оболонок піхви, то лікар напевно призначить місцевий протигрибковий засіб. Таких безліч, наприклад, «Пімафуцин», «Ністатин».

 • Іноді корисні фізіотерапевтичні процедури, які підвищують ефективність застосовуваних засобів і прискорюють процес відновлення слизових оболонок.

 • Для зміцнення імунітету можуть призначатися натуральні імуномодулюючі засоби.


 • Важливо: варто пам'ятати про те, що хоча перераховані вище засоби і дозволені до застосування при вагітності, все ж призначати їх може тільки лікуючий лікар, самолікування небезпечно! Крім того, деякі препарати протипоказані на певних термінах виношування, тому фахівець повинен врахувати і цей момент.

  Вагітним призначаються і народні засоби, найчастіше у вигляді ванночок, тампонів або компресів, так як спринцювання в такому положенні небажані.

  Кілька ефективних домашніх рецептів: • Відвар ромашки. Для приготування столову ложку подрібнених квіток залийте склянкою крутого окропу, далі рідина варіть десять хвилин. Процідіть її, налийте в тазик, додайте теплою (не гарячою!) води і прийміть місцеву ванну. Також можна використовувати і інші рослини, наприклад, мати-й-мачуху, календулу.

 • Приготуйте відвар шипшини і пийте його тричі на день по чверті склянки, щоб зміцнити імунітет.

 • Можна змащувати піхву обліпиховою олією або поміщати всередину змочені в ньому тампони.


 • Можливі загрози


  Кольпіт при вагітності досить небезпечний, тому особливо важливо вчасно його вилікувати. Так, якщо запалення пошириться на цервікальний канал і піде по висхідному шляху, то воно може призвести до серйозних наслідків, таких як передчасні пологи через порушення структури шийки матки, пов'язана з ураженням плодових оболонок фетоплацентарна недостатність (часто вона призводить до гіпоксії плоду), внутрішньоутробне інфікування майбутньої дитини, а також всілякі ускладнення при пологах або після них (стрімкі або затяжні пологи, розриви, ерозія шийки матки і так далі).
  Здоров'я всім майбутнім мамам!