Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як можна мотивувати свою дитину?

Як можна мотивувати свою дитину?

Додано: 05.02.17
Рубрика: Сім'я і діти
Правильна мотивація – запорука успіху. І стосовно дітей це правило теж діє. Але якщо дорослі розуміють, навіщо потрібно виконувати ті чи інші обов'язки або прагнути до чогось, то мотивувати дитину набагато складніше. І все ж це цілком можливо, якщо слідувати деяким правилам і використовувати хитрощі.

Допоможе мотивація?


Багато батьків вважають, що для того, щоб спонукати дитину на щось, можна просто змусити або переконати, що робити це потрібно обов'язково. І це в корені невірно. Дитина – це окрема, нехай перебуває на стадії формування особу. І це означає, що будь-які його дії повинні бути обґрунтованими, осмисленими і зрозумілими.
Як можна мотивувати свою дитину?

Звичайно, тиск з боку батьків може подіяти і все ж змусити дитину виконати якийсь обов'язок, але от чи буде вона виконана якісно і повноцінно – невідомо, адже зроблене стане способом догодити татові і мамі або уникнути небажаних наслідків. А мотивація дозволить дитині зрозуміти, навіщо це потрібно, усвідомити важливість і наповнити справи глуздом. Крім того, якщо мотивувати дітей з дитинства, це стане в нагоді у майбутньому дорослому житті і навчить робити те, що не завжди приємно, але часом необхідно.

Якою може бути мотивація?


В психології прийнято виділяти внутрішню і зовнішню мотивацію. У першому випадку людини підштовхують внутрішні мотиви, наприклад, прагнення підвищити самооцінку і повірити в свої сили, довести собі свої здібності, відчути себе сильним і потрібним, а також бажання розвиватися і ставати більш багатогранною і цікавою особистістю.
Зовнішня мотивація – це зовнішні фактори. Наприклад, дорослі працюють, щоб відправитися в подорож, придбати що-то, поліпшити житлові умови і так далі. Для дитини ж зовнішніми мотивами можуть бути прихильне ставлення батьків і відсутність покарання, придбання бажаної речі і так далі.
Як можна мотивувати свою дитину?

Очевидно, що більш простим варіантом є зовнішня мотивація, адже такі мотиви чітко усвідомлювані і реальні. Але якщо використовувати тільки цей спосіб, то можна виростити меркантильного людини, який у всьому буде шукати вигоду і користь. А внутрішні мотиви дозволять дитині стати повноцінною особистістю і добитися успіху в житті, адже він навчиться ставити цілі і досягати їх, розвиватися і удосконалюватися.

Способи мотивації


Як можна мотивувати свою дитину?

 • Хваліть, причому абсолютно неважливо, в якому віці знаходиться ваша дитина: схвалення батьків та їх гордість за своє чадо буде приємна кожному. Але похвала повинна бути осмисленою і обґрунтованою, тобто дякувати або робити компліменти потрібно за конкретні дії і вчинки, вказуючи на найкращі якості.

 • Зацікавте. Це правило діє у відношенні як маленьких дітей, так і дорослих, тільки інтереси будуть різними. Так, якщо ви хочете, щоб малюк почав допомагати по дому, то давайте йому завдання в ігровій формі. Наприклад, можна запропонувати відшукати скарб, очистити галактику від космічного сміття і так далі. А от залучити підлітка набагато складніше, і батькам доведеться постаратися, щоб з'ясувати і задіяти в мотивації його переваги.

 • Підвищуйте самооцінку, щоб дитина прагнула досягати цілей і вірив в себе, а також розумів, що здатний на багато що і доб'ється бажаного. Для цього забезпечте підтримку і всіляко показувати свою віру в здібності і сили чада.

 • Ставте чіткі цілі, щоб дитина розумів, що від нього вимагається. Причому починати потрібно з малого (наприклад, хороша оцінка в школі), поступово переходячи до більш серйозних і глобальних прагнень.

 • Пояснюйте. Наприклад, мотивувати підлітка до навчання можна, пояснивши, що освіта необхідна кожному і дозволить отримати престижну роботу і стати успішною людиною. Але навіть досить доросла дитина може не усвідомлювати важливість того, що поки є примарним майбутнім, тому приводьте наочні приклади з життя.

 • Заохочуйте. В якості заохочення можна використовувати спільне проведення часу, відвідування цікавих місць, купівлю симпатичних речей або іграшок і так далі. Але не варто робити подарунки за кожну дію, інакше дитина буде виконувати обов'язки тільки за заохочення.

 • Задійте інтереси дитини, щоб прагнення досягти мети було не тільки осмисленим, але ще й приємним і захоплюючим.

 • Допомагайте. Найчастіше діти не бажають робити що-то з-за страху помилитися чи не досягти мети. І деякі завдання дійсно складні, тому в таких випадках потрібна допомога близької дорослої людини, тобто батьків. Наприклад, якщо дитина погано розбирається в математиці і тому не хоче відвідувати уроки, варто разом розібратися в темі або звернутися за допомогою з боку, тобто найняти репетитора або попросити вчителя про додаткових заняттях.

 • Підтримуйте суперництво. Так, можна розповісти дитині про те, що хороша освіта зробить його шанованим серед однокласників і вчителів.


 • Дані вище поради можна вважати універсальними, але все ж до вибору конкретних способів слід підійти відповідально. По-перше, важливо брати до уваги те, чого саме ви хочете досягти. По-друге, враховуйте особливості свого чада, адже якщо одні методи подіють і підійдуть дитині з певним характером і складом розуму, то інші можуть виявитися неефективними або навіть погіршити ситуацію або нашкодити.

  Неефективна мотивація або як не помилитися


  Як можна мотивувати свою дитину?

  Інколи неправильна мотивація не тільки працює, але і вбиває в дитині бажання щось робити. Причому винні в цьому самі батьки. І ось їх найпоширеніші помилки:

 • Деякі тата і мами не враховують реальні можливості своїх дітей і переоцінюють їх, вимагаючи того, чого дитина просто не може зробити. У підсумку досягнення мети стає неможливим, а самооцінка дитини знижується.

 • Порівняння з іншими. Хоча дух суперництва вітається, але змагальний момент має бути доречним та приємним. Якщо ж ставити вище інших власної дитини, то це може негативно вплинути на самооцінку і зіпсувати відносини.

 • Тиск, наприклад, погрози, крики, образи. Пресинг, можливо, і зіграє певну роль і навіть стане мотивацією, але виключно примусовою. А постійне і систематичне тиск може довести дитину до нервового зриву або депресії.

 • Відсутність мети. Дитина повинна знати, що слід робити, а не виконувати безглузді дії тільки заради того, щоб отримати бажане або уникнути неприємних наслідків.

 • Різні, особливо суперечать один одному стимули. Мама і тато повинні дотримуватися однієї політики, інакше дитина заплутається, а авторитет батьків подорвется.

 • Відсутність уваги до інтересів дитини. Якщо не враховувати те, що хоче чадо, то можна викликати в ньому байдужість і відсутність прагнення до чого-небудь, а також порушити гармонійний розвиток.


 • Залишається лише побажати всім батькам не тільки вибрати відповідний спосіб мотивації дитини, але й поважати його інтереси та прагнення, а також показувати любов до нього.