Корисні поради
на всі випадки життя
» » Навіщо робити генетичний тест?

Навіщо робити генетичний тест?

Додано: 19.04.17
Рубрика: Сім'я і діти
Генетика – найважливіша і дуже складна наука, яка досліджує спадковість та її закономірності. Це науковий напрям розвивається стрімкими темпами і надає великі можливості сучасного людства. Наприклад, сьогодні кожен бажаючий може провести генетичний тест. З'ясуйте, що це таке, і навіщо він потрібен.

Що таке генетичний тест?


Генетичний тест або аналіз – це сучасний і відносно «молодий» метод дослідження, що дозволяє отримати точну і детальну інформацію про своєму організмі. Причому розширений тест охоплює безліч аспектів, таких як спадкові захворювання і схильності до них, обумовлені генетикою індивідуальні особливості, смакові пристрасті і звички, темперамент і навіть деякі здібності.
Навіщо робити генетичний тест?

Для чого потрібен?


Навіщо робити генетичний тест? Це питання актуальне, адже генетика ще не досягла такого рівня розвитку, на якому вона стала доступною і зрозумілою простим людям. І тому багато хто не розуміють, для чого робляться подібні аналізи. Насправді показань до їх проведення чимало, адже така наука зачіпає багато аспектів роботи організму, а також більшість його функцій. Нижче розглянуті основні напрямки.

Ідентифікація


З метою ідентифікації генетичні аналізи проводяться досить давно, і багатьом вони допомогли багато чого дізнатися про себе і про своїх найближчих родичів.

 • По-перше, з допомогою такого дослідження можна встановити особу, якщо іншими способами неможливо. Часто метод застосовується в криміналістиці, наприклад, коли впізнання тіла або останків з яких-небудь ознаками не представляється можливим.

 • По-друге, генетичний аналіз дозволяє встановити спорідненість – визначити біологічного батька або іншого члена сім'ї. ДНК родичів мають загальні риси, які можуть точно визначити, що між тими чи іншими людьми присутній кровний зв'язок, і деколи це необхідно і важливо, причому в самих різних ситуаціях, серед яких і такі як визначення законних спадкоємців.

 • По-третє, аналіз ДНК допоможе з'ясувати своє походження. Звичайно, зробити припущення можна на основі деяких особливостей зовнішності, але вони можуть бути оманливими і розмитими. Генетичний тест є точним науковим методом, надають можливість отримання розширеної інформації. Так, він дозволить з'ясувати, звідки ви родом, ким були ваші далекі родичі, до якої раси належите і багато інше. І це дуже цікаво!


 • Планування вагітності


  Навіщо робити генетичний тест?

  Останнім часом генетичні аналізи почали активно використовуватися при плануванні вагітності, і вони дозволяють уникнути серйозних наслідків і дізнатися багато чого про свою дитину ще до її народження або навіть до зачаття. З'являється можливість оцінити сумісність чоловіка та жінки, заздалегідь виявити ризики розвитку тих чи інших захворювань.
  Генетичний тест призначається майбутньої матері або жінки, яка планує вагітність, у наступних випадках:

 • вік старше тридцяти п'яти років;

 • попередні вагітності та пологів, що закінчилися трагічно або невдало, наприклад, мертвонароджені або мають вроджені вади діти, викидні;

 • наявність у майбутніх батьків яких або хвороб, що передаються у спадщину;

 • впливу негативних чинників під час вагітності або в період, що передував зачаття (прийом наркотиків, променева або хімічна терапія, алкоголізм, радіаційне опромінення, часті рентгенографічні дослідження, прийом токсичних медикаментозних препаратів);

 • перенесені під час виношування гострі інфекції, до яких належать краснуха, грип, токсоплазмоз;

 • ризики, виявлені з допомогою інших методів досліджень, наприклад, УЗД.


 • Генетичні аналізи проводяться декількома способами, включаючи аналізи крові вагітної, амніоцентез (дослідження навколоплідної рідини), кордоцентез (вивчається пуповинна кров), біопсію хоріона.

  З'ясування детальної інформації про себе і про свій організм


  Дивно, але генетичний тест дозволить краще пізнати себе і навіть розкрити деякі таємниці і секрети свого організму. Так, розширений аналіз може виявити:

 • Схильність до тих чи інших захворювань. В їх перелік входять цукровий діабет, системний червоний вовчак, деякі види раку, інфаркт міокарда, остеопороз, гіпертонія, певні хвороби щитовидної залози та органів шлунково-кишкового тракту, бронхолегеневі патології.

 • Сприйнятливість до різних видів вірусів дозволить оцінити ризики зараження небезпечними інфекціями та вчасно вжити профілактичних заходів.

 • Індивідуальні особливості зовнішності, наприклад, велика кількість родимок, густота і колір волосся, комплекція і схильність до повноти.

 • Чутливість до тих чи інших компонентів лікарських препаратів. Так, її теж можна проаналізувати з допомогою розширеного генетичного тесту. І це дозволить з'ясувати, які препарати у вашому випадку будуть дійсно ефективними та безпечними, а які не варто приймати.

 • Особливості харчування, харчові звички і уподобання. Тест може виявити причини вашої тяги або, навпаки, відрази до тих або інших продуктів, непереносимість певних видів їжі, користь різних компонентів їжі та багато іншого. Дослідження іноді призначається з метою складання докладного плану харчування або призначення дієти.

 • Фізична активність. Аналіз визначить вашу витривалість, найбільш підходящі види навантажень, а також особливості роботи тих чи інших систем організму в умовах підвищеної напруги.

 • Особистісні якості і навіть здібності: пам'ять, темперамент, слух.


 • Як робиться?


  Для генетичних аналізів використовуються різні тканини і біологічні рідини людини, наприклад, частинки слизових оболонок, нігті, слина, волосся, кров, сперма, амніотична рідина, ембріональні клітини і ворсини хоріона.
  Що стосується самого дослідження, то його тривалість залежить від того, з якою саме метою проводиться тест. Так, аналіз на встановлення батьківства буде готовий приблизно через два тижні (можливо скорочення термінів до тижня). А якщо ви хочете дізнатися всю інформацію про себе, то таке дослідження може зайняти близько 3-4 тижнів. Також терміни залежать від конкретної лабораторії і якості використовуваного обладнання.
  Якщо вас зацікавив генетичний тест, з'ясуйте, де його можна зробити.