Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як впоратися з психологічним безпліддям?

Як впоратися з психологічним безпліддям?

Проблеми з зачаттям, на жаль, актуальні для багатьох сімейних пар. І їх причини далеко не завжди криються в захворюваннях або порушення роботи внутрішніх органів. Якщо зі здоров'ям усе в повному порядку, але вагітність досі не настає, мова, швидше за все, йде про психологічний безплідді. З'ясуйте, що це таке, і як справлятися з цією проблемою.

Що це таке?


Психологічне безпліддя – стан, при якому проблем з репродуктивною системою і загальним станом здоров'я немає, але вагітність все одно не настає.
Виділяють дві форми психологічного безпліддя:

 • Вагітність не може настати. Жінка не має ніяких проблем зі здоров'ям, але зачаття не відбувається.

 • Вагітність наступає, але завершується викиднем. Така форма більш небезпечна, так як пов'язана зі звичним невиношуванням і сильно підриває психіку і здоров'я жінки.


 • Цікавий факт: згідно зі статистикою, діагноз «психологічне безпліддя» ставиться приблизно третини жінок, безуспішно намагаються завагітніти.

  Чому розвивається психологічне безпліддя?


  Як впоратися з психологічним безпліддям?

  Психіка людини тісно пов'язана з соматика, тобто процесами, що протікають в тілі. І якимось сполучною ланкою між цими двома сферами може стати так званий афект – стресовий стан, обумовлене різким або кардинальною зміною умов або життєвих обставин. Але організм прагне нейтралізувати афект і запускає захисні організми, які при умови тривалого протікання здатні чинити негативний вплив. Основне завдання таких механізмів – усувати будь-які фактори, які можуть підсилити стрес. До стресових станів організм може віднести і вагітність, зробивши неможливим її настання або нормальне протікання.
  Причини розвитку психологічного безпліддя можуть бути наступними:

 • Важкі психологічні травми, пережиті в дитинстві, наприклад, втрата близької людини. Їх наслідки можуть впливати не тільки на психіку, але й на весь організм в цілому.

 • Нещодавно перенесені сильні стреси або психологічні травми: смерть близької людини, розлучення, переїзд, втрата роботи і так далі.

 • Страх перед вагітністю. Це абсолютно невідоме стан, який може лякати і змушувати переживати. І жінка, що боїться змін, навряд чи зможе завагітніти найближчим часом, так як організм буде буквально відкладати цей момент.

 • Страх перед можливими ускладненнями під час вагітності або пологів. Якщо сумні випадки вже траплялися з самою жінкою або близькими людьми, то вона буде мимоволі проектувати загрози на майбутнє і побоюватися повторення подій.

 • Неготовність до вагітності. Здавалося б, у такому випадку жінка просто не буде планувати дитини, але на неї можуть чинити тиск оточуючі: мріють про онуків батьки, довго чекає первістка чоловік, що вже мають дітей подруги, нав'язливі і задають некоректні запитання родичі.

 • Постійні думки про так званих «біологічних годин». Якщо вік вже підходить до тридцяти років і більше, то жінка може боятися того, що не встигне народити, що її підведе здоров'я, що час піде і буде пізно. І такі думки теж можуть поставити своєрідний блок.

 • Страх невідомості, майбутнього прийдешніх змін. У жінок, які планують вагітність, виникають різні думки: про можливості втрати роботи і крах кар'єри, про набір зайвої ваги, про необхідність йти в декрет і проводити більшу частину часу вдома. І все це може не давати наступити зачаття.

 • Проблеми у відносинах з чоловіком. У такому разі жінка буде сумніватися в тому, що він стане хорошим батьком, також вона може боятися, що чоловік кине її в самий відповідальний момент або складний період.

 • Несприятливі умови проживання, не найкраща ситуація. Тут все зрозуміло: навряд чи хтось захоче народжувати дитину в знімному житлі, при нестабільному заробіток і при інших подібних обставинах.

 • Одержимість думкою мати дитину. Якщо вагітність перетворилася на нав'язливу ідею, то може спрацювати психологічний блок, який буде заважати зачаття. Погіршують ситуацію попередні невдалі спроби завагітніти. До речі, така причина є однією з найпоширеніших.


 • Як вирішити проблему?


  Як впоратися з психологічним безпліддям?
  Як впоратися з такою серйозною проблемою як психологічне безпліддя? Найефективніший і вірний спосіб – виявити і усунути причини. Але для цього доведеться «попорпатися» в собі, проаналізувати свій психологічний стан, пережиті події, оточуючих людей і обстановку. Якщо вам вдалося знайти корінь проблеми, то спробуйте усунути його.
  Позбутися психологічного безпліддя допоможуть наступні поради:

 • Спочатку ви повинні визначити для себе, чи дійсно ви хочете дитини, або бажання його мати – результат тиску оточуючих або стрімко минає часу. Якщо ви розумієте, що готові до материнства, то почніть думати про нього і про майбутнє малюка: позитивні емоції змінять ситуацію на краще.

 • Проаналізуйте всі свої страхи і постарайтеся дати кожному з них раціональне пояснення. Потім знайдіть способи боротьби з фобіями. Так, якщо вас лякають зміни, розгляньте позитивні приклади інших жінок. Якщо ви боїтеся ускладнень, знайдіть досвідченого лікаря і пройдіть повне обстеження, щоб мінімізувати ризики можливих проблем.

 • Перестаньте думати про вагітність, якщо вона стала нав'язливою ідеєю. Відпустіть думки і бажання стати мамою, відверніться від них, розслабтеся і під час статевих контактів не думайте про необхідність зачати дитину, а просто насолоджуйтеся процесом.

 • Якщо ви не задоволені своїм життям і її умовами, то спробуйте змінити ситуацію. Почніть пошуки нової роботи, припините контакти з непотрібними і злими людьми, заплануйте переїзд.

 • Можуть допомогти приємні зміни, наприклад, оновлення гардеробу, зміна іміджу, нові відносини, в кінці кінців (звичайно, якщо старі зжили себе і прийшли в глухий кут).

 • Намагайтеся отримувати приємні емоції: подорожуйте, спілкуйтеся з подругами, займайтеся спортом, знайдіть цікаве захоплення або хобі, готуйте смачні страви, займіться творчістю.

 • Якщо вагітність наступала, але закінчувалося плачевно, то після успішного зачаття женіть геть погані думки і насолоджуйтесь своїм станом.

 • Що робити, якщо дані вище поради не допомагають? Можливо, вам потрібна допомога психолога: він допоможе розібратися в страхах і позбутися від них, проаналізувати своє життя і думки, знайти гармонію і стати впевненіше.


 • Залишається лише побажати удачі всім жінкам, які зіткнулися з психологічним безпліддям. Це не вирок!