Корисні поради
на всі випадки життя
» » Що таке водосховища, їх розміщення, будівництво і призначення

Що таке водосховища, їх розміщення, будівництво і призначення

Додано: 12.02.18
Рубрика: Цікаве
Коли мова заходить про міський водопостачанні, то мається на увазі водосховище або підземна свердловина. Але це не єдине призначення штучного водоймища.
Акваторія водосховища сильно відрізняється від річкової або озерної. В особливості при формуванні вітрових хвиль на штучному водоймищі вони завжди більше і можуть досягати 3 метрів.
Першими, хто почав зводити водосховища, були Єгиптяни, ще понад 3 тисячі років до нашої ери. Основною метою будівництва було освоєння долини Нілу.
В Російській імперії першим штучним водоймищем є Алапаєвське (середній Урал), зведена в 1740 році. З'явилося воно при будівництві Вышневолоцкой водної артерії.
Що таке водосховища, їх розміщення, будівництво і призначення

Що таке водосховища інші цілі їх будівництва

У багатьох регіонах водосховище несе захисну функцію від паводкових затоплень і тривалих дощів. На території Росії, в залежності від регіону, рівень води навесні може підвищуватися до 70 %. Тому в країні так багато водосховищ. Приміром, в Австралії не споруджено жодного сховища для води.
Зі штучного водоймища може проводитися забір води для зрошення сільськогосподарських угідь. Незважаючи на весняне збільшення кількості води, її нестача може гостро відчуватися в літню посуху. По-суті відбувається акумуляції води в сховище і по мірі необхідності проводиться скидання в русло річки, до моменту, коли рівень дійде до норми.
Ще одна проблема, яка була вирішена в регіонах після будівництва штучного водоймища, – створення нових і поліпшення існуючих річкових шляхів повідомлення.
Водосховище відіграє важливу роль в отриманні дешевої електричної енергії, без нанесення екологічної шкоди довкіллю.

Рекреаційна зона та риболовля

Що таке водосховища для жителя прилеглих населених пунктів? Насамперед, зона відпочинку, де можна поніжитися на сонці і викупатися у воді, не виїжджаючи за межі регіону проживання.
На базі безлічі водосховищ створюються рибницькі господарства. Де можуть розводити унікальні сорти річкової риби. Рибалити можна на платній та безкоштовній основі.
Що таке водосховища, їх розміщення, будівництво і призначення

Негативні наслідки будівництва

Але не для всіх людей питання про те, що таке водосховище, здасться пустим. Адже зведення такої споруди передбачає затоплення величезних територій. А це не тільки орні угіддя, ліси і поля, а й населені пункти. На берегах багатьох водойм знаходять навіть зараз останки тварин і людей, якщо кладовища не були перенесені.
Для природи це теж не завжди добре. Як правило, всі території, що знаходяться вище греблі перетворюються в болота.
Що таке водосховища, їх розміщення, будівництво і призначення

Ефективність роботи

Всі водосховища мають не тільки чашу, яку заповнюють водою, але і ряд інших споруджень:
 • греблю або дамбу;
 • очисні та фільтраційні станції.

 • Самі водойми по мірі наближення до греблі збільшуються в глибину.
  Для оцінки ефективності споруди використовують три показники рівня води:
 • ФПУ, формує підпірний рівень. Такий стан досягається в період паводків або після рясних дощів. Відмітка рівня води досягає найвищої точки, але такий рівень зберігається дуже короткий проміжок часу.
 • НПУ, нормальний рівень і вважається найбільш оптимальним. Цей показник відображає те, що водосховище здатне забезпечити нормальне існування всієї системи;
 • УМО, рівень мертвого рівня. Цей показник є граничним і якщо води стає менше цієї позначки, то водосховище вже не буде виконувати покладені на нього функції.

 • Що таке водосховища, їх розміщення, будівництво і призначення

  Важливість очищення води

  Вода у водосховищі знаходиться у відкритій чаші і, ясна річ, що в такому вигляді вона не може вступати в житло людини. Протягом всього часу в чашу потрапляють не тільки паводкові води, але і викиди підприємств, побутові відходи. Саме з цієї причини на кожному такому ставку стоять очисні споруди. Тут проводять не тільки фільтрацію, але і знезараження. Але з-за шкідливості хлору для людського організму, яким користуються в процесі очищення води, рекомендується додатково очищати воду надходить з крана домашніми фільтрами.

  Типи водосховищ

  Найбільше поширені штучні сховища води, які формують в долинах природних водойм. Встановлюються спеціальні підпірні конструкції. Це можуть бути дамби, греблі, шлюзи. Саме такі споруди зустрічаються найчастіше і поділяються на два підтипи:
 • Руслові або річкові. Облаштовуються в долинах річок і мають довгасту форму. Водні маси максимально наближені до річковим, з переважанням стічних вод.
 • Озерний тип. Таке водосховище зовні схоже з озером, але тільки з наявністю підпір.

 • Що таке водосховища, їх розміщення, будівництво і призначення

  Найбільші штучні водойми в світі і Росії

  У Ганне є штучна водойма, площа дзеркала якого складає 8482 квадратних кілометра. Це гідротехнічна споруда найбільше на всій планеті.
  На другому місці канадське водосховище Смолвуд, площею в 6527 квадратних кілометрів.
  Третє найбільше водосховище в світі – Куйбишевське, його площа – 6450 кв. км. Далі йде Каріба (Замбія і Зімбабве) – 5580 кв. км, і:
 • Бухтарминское (Казахстан), 5490 кв. км;
 • Братське (Росія), 5426 кв. км;
 • Насер (Судан і Єгипет), 5248 кв. км.

 • Замикає шістку лідерів Рыбинское водосховище, площею 4580 кв. км.
  До речі, з цією водоймою пов'язана цікава історія. Плани створення водного Волзького каскаду з'явилися ще при імператорській Росії. Але до реалізації задуму повернулися тільки в 1923 році. Радянська влада прийняла рішення повністю вирішити проблему волзького судноплавства. В результаті побудували цілий каскад водойм, який дав право Москві називатися портом п'яти морів.
  Всі зводяться гідровузли мали власне водосховище. Рыбинское було найбільшим до 1950 року, поки не заповнили Куйбишевське.
  Що таке водосховища, їх розміщення, будівництво і призначення

  В результаті будівництва водойми затопили 5 тисяч квадратних кілометрів. З лиця землі зник місто Мологів і 600 сіл. Переселили близько 130 тисяч чоловік і вирубали гектари лісів. 13 квітня 1941 року вважається датою заснування водного споруди, саме тоді з'явилася дамба. Затоплення відбувалося поступово. Природно, що війна вплинула на хід будівництва, повністю заповнити сховище вдалося тільки до 1947 року.
  Але проект все одно виявився вдалим. Сьогодні Рыбинское море входить до складу одного з найважливіших транспортних вузлів країни. При зниженні рівня води можна на власні очі побачити залишки міста Мологів.
  Що таке водосховища, їх розміщення, будівництво і призначення

  Коротко про правила спорудження штучних водойм

  Як будь-яке складне спорудження, будівництво водосховища припускає розробку проекту. На цьому етапі вивчається тип ґрунту, кліматичні особливості регіону, періодичність опадів і рельєф.
  Як правило, такі водойми будують вище промислових підприємств і населених пунктів, щоб знизити забруднення. Гребля або дамба встановлюється в самому вузькому місці. Вісь такої конструкції обов'язково знаходиться перпендикулярно течії річки і берегів. Дамба ділить річку на б'єфу, верхній і нижній. У першому формується саме чаша водосховища. Не допускається будівництво в місцях, де нестійкі грунти, є ризик появи зсувів або задерновані схили.
  Що таке водосховище? Це рукотворна споруда для накопичення води з метою використання для водопостачання і народного господарства, регулювання паводків і судноплавства.