Корисні поради
на всі випадки життя
» » Що таке природний приріст населення: визначення, особливості та цікаві факти

Що таке природний приріст населення: визначення, особливості та цікаві факти

Додано: 12.02.18
Рубрика: Цікаве
Число людей, що проживають на планеті Земля, на початок 2018 року прагне до цифри в 75 мільярдів чоловік. За прогнозами фахівців, до 2050 року цей показник досягне позначки в 9 мільярдів. Здавалося б, ще відносно недавно – у 1900 році у світі налічувалося всього 16 мільярда жителів. Проте вже до кінця минулого століття кількість землян перевищило 6 мільярдів. Збільшення числа проживаючих називається природним приростом населення. Що таке ЕПН і як відбувається обчислення даного значення?

Природний приріст населення

Для повноцінного розуміння даного терміна мало знати лише його визначення. У той же час, без первинного знайомства, докладний розгляд питання може викликати деяке непорозуміння. Отже, що таке природний приріст населення? Це співвідношення кількості народжених і вмираючих. Якщо народжуваність перевищує смертність – показник має позитивне значення, якщо навпаки – негативне. Природний приріст населення зі знаком мінус також називають природним спадом.
Що таке природний приріст населення: визначення, особливості та цікаві факти

Демографія та предмет її вивчення

Все, що стосується процесів і явищ, пов'язаних з відтворенням населення, вивчає демографія. Її дані говорять про те, скільки людей на планеті, в кожній країні, конкретної області та населеному пункті, яке число громадян, які живуть в містах і сільській місцевості, розповідають про середній вік населення, співвідношення в ньому чоловіків і жінок, як розподіляються людські ресурси на тієї чи іншої території (інакше – яка щільність населення).
На підставі демографічної статистики та подальших обчислень будується державна політика щодо контролю чисельності та природного приросту населення.
Відбувається стимулювання народжуваності з допомогою пропаганди, правових та економічних заходів – підвищення рівня життя, матеріальної підтримки молодят та сімей, що мають більше однієї дитини, заборона абортів. Такі заходи характерні зараз для багатьох європейських країн і Росії. Природний приріст населення в них настільки малий, що ситуація в перспективі загрожує вимиранням нації.
Демографічна політика інших держав, навпаки, своєю метою ставить скорочення народжуваності та обмеження кількості дітей з допомогою законодавчих актів. Найбільші успіхи в цьому належать Японії та Китаю.
На даний момент 20 світових держав намагаються збільшити природний приріст населення, і це їм вдається різною мірою, 85 країн штучно знижують народжуваність.
Що таке природний приріст населення: визначення, особливості та цікаві факти

Демографічний вибух і демографічна криза

В історії людства траплялися різкі зміни демографічної ситуації, пов'язані з економічними, соціальними, політичними й біологічними факторами.
Якщо чисельність жителів різко зростає, відбувається так званий демографічний вибух. Таке явище спостерігалося в світі і в тому числі в СРСР в 60-80-х роках минулого століття.
Явна тенденція до зменшення кількості новонароджених по відношенню до вмираючим – то є істотне зниження природного приросту населення – це демографічна криза. Подібні ситуації характерні для історичних періодів, які трапляються війни, революції, епідемії, глобальні природні катаклізми. Цим терміном характеризують з 1992 року ситуацію в нашій країні. Особливо гострим демографічна криза була в самому початку – в 90-ті роки смертність перевищила народжуваність на 057 %. Показники з того часу змінилися в кращу сторону, але все ще недостатньо для відтворення росіян. Очевидно, що такий природний приріст населення веде до депопуляції (зникнення, вимирання нації).

Відтворення населення

Відтворенням населення називають процес його самозбереження в ході постійних природних змін. Воно характеризується відновленням чисельності і структури населення під час зміни поколінь.
Існує ряд конкретних кількісних характеристик, які визначають саму можливість і хід процесу відтворення населення в конкретний історичний момент. До них належать показники народжуваності, смертності, природного приросту населення, середню тривалість життя, відсоток в суспільстві членів дитячого і старечого віку. Їх сукупність називають режимом. В залежності від співвідношення показників він буває розширеним, простим і звуженим.
Що таке природний приріст населення: визначення, особливості та цікаві факти

Демографічні показники

Це ключові статистичні дані, які говорять про стан відтворення населення. Вони можуть бути абсолютними – це природний і механічний (різниця між емігрантами та іммігрантами) приріст населення. Також виділяють відносні показники відтворення населення (значення на певну кількість жителів) – коефіцієнти.
 • Коефіцієнт народжуваності – число народжених на 1000 живих.
 • Коефіцієнт смертності – число померлих на 1000 живих.
 • Коефіцієнт природного приросту – виходить шляхом порівняння двох попередніх величин.
 • Ротація населення говорить про швидкість його відтворення. Обчислюється шляхом додавання двох перших значень.
 • Коефіцієнт життєвості – співвідношення кількості народжених до ста померлим.
 • Брутто-коефіцієнт відтворення жіночого населення – кількість дівчаток, народжених однією жінкою.
 • Нетто-коефіцієнт відтворення жіночого населення – число дочок, що досягли середнього віку матері. Якщо цей показник менше 1 відбувається спад населення.

 • Всі відносні показники на 1000 населення вимірюються в проміле, на 100 – у відсотках.

  Як визначити природний приріст населення?

  Принципи демографічних розрахунків прості і зрозумілі, але на підставі яких даних ведуться обчислення? Основні статистичні показники дає проводиться періодично перепис населення, аналіз різних правових актів і документів, обчислення середньої тривалості життя. Однак, враховуючи велику кількість незареєстрованих громадян в країнах, жителів віддалених і важкодоступних регіонів, постійну міграцію людей на планеті, всі демографічні дослідження не можуть бути абсолютно точними. Останні офіційні міжнародні дані про природний приріст населення за рік говорять про те, що в 2017 він склав 107%.
  Що таке природний приріст населення: визначення, особливості та цікаві факти

  Демографічний перехід і типи відтворення населення

  Залежно від співвідношення основних характеристик типів виділяють три:
 • Архаїчне – висока народжуваність і смертність. Така ситуація характерна для ранніх стадій розвитку суспільства, зараз майже відсутня. Винятком можна вважати окремі племена. Кількість їх поступово зменшується.
 • Традиційне або патріарше – народжуваність висока, велика кількість дітей в сім'ї є нормою, смертність скорочена порівняно з архаїчним відтворенням, але рівень життя настільки низький, що середній показник її тривалість дуже малий. Характерне для раннього індустріального і аграрного суспільства.
 • Раціональне – характерно для сучасного індустріального суспільства. Народжуваність свідомо знижена, приблизно дорівнює смертності. Великий відсоток літніх людей, малий природний приріст населення, збільшена середня тривалість життя.

 • У демографічній науці існує поняття так званої концепції демографічного переходу, що пояснює зміну типів відтворення населення не одноразовим початком і різною швидкістю зміни основних його параметрів.
  Демографічний перехід має 4 фази:
 • Зниження смертності при збереженні рівня народжуваності. Природний приріст населення дуже великий.
 • Скорочення народжуваності, все ще перевищує смертність, яка продовжує знижуватися. Природний приріст стає менше.
 • Народжуваність все також знижена, але зростає смертність, збільшується середній вік населення. Природний приріст стає дуже незначним.
 • Показники смертності рівні народжуваності, населення перестає відтворюватися.

 • Старт першого демографічного переходу відносять до Європи 18 століття. Зараз велика частина цих держав досягла 3-ї фази. Розвиваються африканські держави в основному тільки недавно почали рух, їх ситуація характеризується 1-й фазою, латиноамериканські та азіатські країни з подібним типом економіки перейшли на 2-ю.
  Що таке природний приріст населення: визначення, особливості та цікаві факти

  Природний приріст населення в Росії

  Завдяки державної демографічної політики останніх років, спостерігається підйом рівня народжуваності в нашій країні, але цього поки що недостатньо навіть для відтворення населення. Незважаючи на вжиті заходи, відсоток людей похилого віку в суспільстві залишається найбільшим по відношенню до інших вікових груп, середній вік населення в державі складає близько 39 років, а кількість народжених однією жінкою дітей менше двох, замість необхідного для мінімального відтворення показника 23. У дореволюційній Росії ця цифра наближалася до 73.
  Як один з факторів, що стимулюють народжуваність, деякими фахівцями пропонується кардинальна пенсійна реформа за принципом існуючих в Індії та Китаї – перехід до сімейної системі, в якій виплата батькам складається з цільових відрахувань їхніх дітей.
  Також для збільшення природного приросту в Росії необхідно зниження смертності, особливо викликаної сторонніми причинами – самогубствами, нещасними випадками, кримінальними травмами.
  Що таке природний приріст населення: визначення, особливості та цікаві факти

  Якщо ситуація в країні в найближчі і подальші роки не буде виправлена спільними зусиллями громадян і уряду, то незважаючи на 145 мільйонів проживають і 9-е місце, займане зараз в світі за їх чисельністю, про те, що таке природний приріст населення, в державі можна буде забути.