Корисні поради
на всі випадки життя
» » Формула і властивості кухонної солі. Застосування кухонної солі

Формула і властивості кухонної солі. Застосування кухонної солі

Додано: 15.02.18
Рубрика: Цікаве
Кухонна сіль, формула якої NaCl, є харчовим продуктом. У неорганічної хімії дана речовина називають хлоридом натрію. У подрібненому варіанті кухонна сіль, формула якої наведена вище, являє собою білі кристали. Несуттєві сірі відтінки можуть з'являтися при наявності інших мінеральних солей в якості домішок.
Виробляють її в різних видах: неочищеному і очищеному, малому і великому, йодований.
Формула і властивості кухонної солі. Застосування кухонної солі

Біологічне значення

Кристал кухонної солі, що має іонну хімічний зв'язок, необхідний для повноцінного життя та діяльності людини, інших живих організмів. Хлорид натрію приймає участь в регулюванні і підтримці водно-сольового балансу, лужного обміну. Біологічні механізми контролюють сталість концентрації хлористого натрію у різних рідинах, наприклад, у крові.
Різниця концентрацій NaCl всередині клітини і зовні – основний механізм для потрапляння всередину поживних речовин, а також виведення продуктів життєдіяльності. Аналогічний процес застосовується у генерації та передачі імпульсів нейронами. Також аніон хлору в даному з'єднанні – основний матеріал для утворення соляної кислоти, найважливішого компонента шлункового соку.
Денна потреба в цьому речовині становить від 15 до 4 грамів, а для спекотного клімату доза хлориду натрію зростає в кілька разів.
Організм потребує не в самому з'єднанні, а в катионе Na+ і анионе Cl-. При недостатній кількості цих іонів відбувається руйнування м'язової і кісткової тканин. З'являються депресії, психічні і нервові захворювання, порушення в діяльності серцево-судинної системи і процеси травлення, спазми мускулатури, анорексія, остеопороз.
Хронічна нестача іонів Na+ і Cl - призводить до смерті. Біохімік Жорес Медведєв зазначав, що при повній відсутності в організмі солі можна протриматися не більше 11 діб.
Племена скотарів і мисливців ще в давнину для задоволення потреби організму в солі, споживали у сирому вигляді м'ясопродукти. Землеробські племена вживали рослинну їжу, в якій незначна кількість хлористого натрію. В якості ознак, що сигналізують про нестачу солі, виділяють слабкість і головний біль, нудоту, запаморочення.
Формула і властивості кухонної солі. Застосування кухонної солі

Особливості виробництва

У далекому минулому видобуток солі здійснювалася шляхом спалювання на вогнищах певних рослин. Утворюється попіл застосовували у вигляді приправи.
Очищення кухонної солі, отриманої шляхом випарювання морської води, не проводилася, отримане речовина відразу ж вживалося в їжу. Така технологія виникла в країнах з жарким і сухим кліматом, де подібний процес відбувався без втручання людини, а потім, коли його перейняли інші країни, морська вода стала підігріватися штучним шляхом.
На берегах Білого моря будувалися солеварні, в яких шляхом випарювання і заморожування отримували концентрований розсіл і прісну воду.
Формула і властивості кухонної солі. Застосування кухонної солі

Природні родовища

Серед місць, які характеризуються великими запасами кухонної солі, виділимо:
 • Артемівське родовище, розташоване в Донецькій області. Тут здійснюється видобуток солі шахтовим способом;
 • озеро Баскунчак, перевезення ведеться за спеціально побудованої залізниці;
 • калійні солі у великій кількості виявлені в Верхнекамском родовищі, де шахтовим способом йде видобуток цього корисних копалин;
 • в Одеських лиманах велася видобуток до 1931 року, в даний час родовище не використовується в промислових обсягах;
 • у Сереговском родовищі проводиться випарювання ропи.
 • Соляна шахта

  Біологічні властивості кухонної солі зробили її важливим економічним об'єктом. На 2006 рік на російському ринку використовувалося близько 45 мільйонів тонн цього мінералу, причому 056 млн тонн йшло на харчові витрати, а решту 4 мільйони тонн йшли на потреби хімічної промисловості.
  Формула і властивості кухонної солі. Застосування кухонної солі

  Фізичні характеристики

  Розглянемо деякі властивості кухонної солі. Дана речовина досить добре розчиняється у воді, причому на процес впливає кілька чинників:
 • температура;
 • наявність домішок.

 • Кристал кухонної солі містить домішки у вигляді катіонів кальцію, магнію. Саме тому натрію хлорид вбирає воду (сиріє на повітрі). Якщо такі іони не входять у склад кухонної солі, таке властивість відсутня.
  Температура плавлення кухонної солі - 8008 °С, що свідчить про міцної кристалічної структури даного з'єднання. При змішуванні дрібного порошку хлориду натрію з подрібненою льодом отримують охолоджувач високої якості.
  Наприклад, 100 г льоду і 30 г кухонної солі можуть знижувати температуру до -20 °C. Причина такого явища в тому, що розчин кухонної солі замерзає при температурі нижче 0 °C. Лід, для якого це значення є температурою плавлення, плавиться в такому розчині, поглинаючи тепло навколишнього середовища.
  Висока температура плавлення кухонної солі пояснює її термодинамічні характеристики, а також високу діелектричну проникність – 63.
  Формула і властивості кухонної солі. Застосування кухонної солі

  Отримання

  Враховуючи, наскільки важливі біологічні та хімічні властивості кухонної солі, її істотні природні запаси, немає необхідності розробляти варіант промислового виробництва даної речовини. Зупинимося на лабораторних варіантах отримання хлориду натрію:
 • Дане з'єднання можна отримати в якості продукту при взаємодії сульфату міді (2) з хлоридом барію. Після видалення осаду, в якості якого виступає сульфат барію, випарювання фільтрату, можна отримати кристали кухонної солі.
 • При экзотермическом з'єднанні натрію з газоподібним хлором також утворюється хлористий натрій, причому процес супроводжується виділенням значної кількості тепла (екзотермічний вид).
 • Взаємодії

  Які хімічні властивості кухонної солі? Дане з'єднання утворена сильною основою і сильною кислотою, тому гідроліз у водному розчині не протікає. Нейтральність середовища і пояснює застосування кухонної солі у харчовій промисловості.
  При електролізі водного розчину цієї сполуки на катоді виділяється газоподібний водень, а на аноді йде процес утворення хлору. В міжелектродному просторі накопичується гідроксид натрію.
  Враховуючи, що отримується луг – речовина, затребуване в різних виробничих процесах, це також пояснює застосування кухонної солі в промислових масштабах на хімічному виробництві.
  Щільність кухонної солі становить 217 г/см 3 . Кубічна гранецентрированная кристалічна решітка характерна для багатьох мінералів. Всередині її переважають іонні хімічні зв'язки, утворені за рахунок дії сил електростатичного притягання й відштовхування.
  Формула і властивості кухонної солі. Застосування кухонної солі

  Галіт

  Так як щільність кухонної солі в цьому з'єднанні досить висока (21—2 2 г/см3), галіт – твердий мінерал. Процентний вміст катіону натрію в ньому становить 3934 %, аніона хлору – 6066%. Крім цих іонів, у складі галіту є у вигляді домішок іони брому, міді, срібла, кальцію, кисню, свинцю, калію, марганцю, азоту, водню. Цей прозорий безбарвний мінерал, що має скляний блиск, утворюється в замкнутих водоймах. Галіт є продуктом згону на кратерах вулканів.

  Кам'яна сіль

  Він являє собою осадову гірську породу з групи евапоритів, яка складається більш ніж на 90 відсотків з галіту. Для кам'яної солі характерніше білосніжний колір, лише у виняткових випадках присутність глини дає мінералу сірий відтінок, а наявність оксидів заліза надає з'єднанню жовтий, помаранчевий колір. У кам'яній солі присутня не тільки хлорид натрію, але і безліч інших хімічних сполук магнію, кальцію, калію:
 • іодіди;
 • бораты;
 • броміди;
 • сульфати.

 • Залежно від умов формування, основні родовища кам'яної солі поділяють на кілька видів:
 • підземні соляні води;
 • розсоли сучасних басейнів;
 • поклади мінеральних солей;
 • копалини родовища.
 • Морська сіль

  Вона є сумішшю сульфатів, карбонатів, хлоридів калію і натрію. У процесі її випаровування при діапазоні температур від +20 до +35 °C спочатку відбувається кристалізація менш розчинних солей: карбонатів магнію і кальцію, а також сульфату кальцію. Далі в осад випадають розчинні хлориди, а також сульфати магнію і натрію. Послідовність кристалізації цих неорганічних солей може змінюватися з урахуванням температурного показника, швидкості процесу випаровування, інших умов.
  У промислових обсягах морська сіль виходить з води морів шляхом випарювання. Вона істотно відрізняється за мікробіологічними та хімічними показниками від кам'яної солі, має велике процентний вміст йоду, магнію, калію, марганцю. З-за різного хімічного складу є відмінності і в органолептичних показниках. Застосовують морську сіль в медицині як засоби при лікуванні шкірних захворювань, наприклад, псоріазу. Серед найпоширеніших продуктів, пропонованих в аптечній мережі, виділимо сіль Мертвого моря. Також морська сіль в очищеному вигляді пропонується і в харчовій промисловості як йодована.
  Звичайна кухонна сіль має слабкі антисептичні властивості. При відсотковий вміст даної речовини в діапазоні 10-15 відсотків можна запобігти появі гнильних бактерій. Саме для цих цілей хлорид натрію додають у вигляді консерванту до їжі, а також інших органічних масам: шурупів, клею, шкірі.
  Формула і властивості кухонної солі. Застосування кухонної солі

  Зловживання сіллю

  За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, надмірне споживання хлориду натрію призводить до суттєвого підвищення кров'яного тиску, в результаті чого нерідко розвиваються хвороби нирок і серця, шлунка, формується остеопороз.
  Разом з іншими солями натрію хлорид натрію є причиною появи захворювань очей. Кухонна сіль затримує всередині організму рідину, що призводить до підвищення внутрішньоочного тиску, формування катаракти.

  Замість висновку

  Хлорид натрію, званий в повсякденному житті кухонною сіллю, є широко поширеним в природі неорганічним мінералом. Цей факт істотно спрощує його застосування в харчовій, хімічній промисловості. Немає необхідності витрачати часові та енергетичні ресурси на промислове отримання даної речовини, що позначається на його вартості. Для того щоб не допускати надлишку даного з'єднання в організмі, необхідно контролювати щоденне вживання солоних продуктів.