Корисні поради
на всі випадки життя
» » Роман Олександра Фадєєва "Розгром": аналіз твору, характеристика героїв, історія створення

Роман Олександра Фадєєва "Розгром": аналіз твору, характеристика героїв, історія створення

Додано: 15.02.18
Рубрика: Цікаве
У соціально-психологічному романі «Розгром» автор розповідає про роки Громадянської війни. Композиція і сюжет твору побудовані таким чином, щоб можна було яскраво і повно показати паростки нової свідомості в душах бійців партизанського загону. На думку автора, це неминучий результат революційних подій. Фадєєв, доводячи цю ідею, з'єднав два різних жанру – епопею і роман. Тому і сюжет твору вийшов дуже розгалуженим, в якому переплітаються різні характери і події.

Передумови створення роману

Олександр Фадєєв став письменником «нового часу». Для відображення дійсності він намагався показати відповідний настрій і вводив нові образи в літературу. Завданням письменника було створити героя революції, який був би зрозумілий новому, в основному малограмотному, читачеві. За задумом, думки та мова книги повинні були бути доступні людям, які не мають достатньої освіти. По-іншому потрібно було підійти до питань духовних цінностей, в іншому ракурсі представити і такі поняття, як гуманізм, любов, вірність, обов'язок, боротьба, героїзм.
Роман Олександра Фадєєва "Розгром": аналіз твору, характеристика героїв, історія створення

Дата написання

У цей переломний момент для країни, з 1924 по 1926 рік, Олександр Фадєєв пише роман «Розгром», який «виріс» з оповідання «Метелиця». Письменники, які присвятили свої творіння Громадянської війни, намагалися якось «згладити» гострі кути, стримували своїх героїв, не даючи їм опуститися до межі. У Фадєєва ж, навпаки, герої бувають нещадними, безчесними і жорстокими. Жахливі умови, в яких вони знаходяться, його персонажі виправдовують тим, що це є захист і перемоги революції. Служінням вищої ідеї вони виправдовують усі вчинки та злочини, запевняючи себе, що мета виправдовує засоби. Такими моральними принципами і керуються герої Фадєєва.

Ідея роману

Основну ідею твору «Розгром» Фадєєв визначив так: «У війні відбувається загартування людей. Нездатне боротися відсіюється». Звичайно, з позиції сьогоднішнього дня, така оцінка Громадянської війни несправедлива. Але безсумнівною заслугою автора є те, що він зумів показати Громадянську війну зсередини. І на першому плані його роману не військові дії, а людина. Не випадково для опису автор вибрав час, коли загін розгромлений. Фадєєв хотів показати не тільки успіхи, але й невдачі Червоної армії. У драматичних подіях характери людей розкриваються найбільш глибоко. Така історія створення «Розгром» Фадєєва.

Тема твору

Дія роману відбувається на Далекому Сході, де в ті роки воював і сам автор. Але на першому плані не історична складова, а соціально-психологічні проблеми. Партизанський загін, війна – лише фон для відображення внутрішнього світу героїв, внутрішніх конфліктів і психології. Сюжет роману дуже складний, і за короткий проміжок - від початку розгрому і до прориву - вимальовуються різні характери героїв, а також ставлення до них автора. Кілька постатей – Левінсон, Морозка, Метелиця і Мечик – займають центральне місце у творі Фадєєва «Розгром».
Характеристику героїв розглянемо більш докладно. Всі вони знаходяться в рівних умовах, що найбільш точно дозволяє судити про характерах цих персонажів та їхніх вчинках.
Роман Олександра Фадєєва "Розгром": аналіз твору, характеристика героїв, історія створення

Командир загону

Левінсон - справжній герой часу. Він є в романі втіленням героїчного. Народився і виріс в робітничо-селянській середовищі і все своє життя присвятив служінню народу. У душі цієї людини живе мрія про світле і сильній людині - саме таким, за його поданням, і має бути нова людина революції. Командир загону – людина боргу, «особливий», холодний і непохитний, «правильної породи», що ставить тільки справа понад усе. Він знав, що люди підуть за сильним і впевненим людиною. І він вмів ним бути.
Левінсон швидко приймає рішення, діє впевнено, ні з ким не ділиться своїми почуттями і думками, «підносить готові так чи ні». Його героїзм заснований на непохитній вірі у свої ідеали; кінцевою метою виправдана «навіть смерть». Ця впевненість і дає йому моральне право на жорстокі накази. Заради великої ідеї можна багато чого допустити: відібрати єдину свиню у корейській сім'ї з шістьма дітьми (зрештою, не за їх майбутнє б'ється загін?); отруїти пораненого товариша, інакше він загальмує відступ загону
Але Левинсону непросто залишатися холодним і неприступним: він страждає, дізнавшись про вбивство Фролова, не приховує сліз, коли дізнається про смерть молодого Бакланова. Йому шкода і корейця, і його дітей, і своїх, що страждають від цинги і недокрів'я, але він не зупиняється ні перед чим, головне для нього – виконувати завдання більшовицького центру. Він думає про майбутнє і сьогодення: «Як можна говорити про прекрасну людину, якщо мільйони людей змушені жити нестерпно убогою і жалюгідним життям?»
Роман Олександра Фадєєва "Розгром": аналіз твору, характеристика героїв, історія створення

Метелиця

Виділяється у творі і колишній пастух Метелиця. Гордість всього загону – взводний Метелиця, якого командир цінує за «незвичайну міцність» і «життєву силу». В число основних героїв він висунувся тільки до середини роману. Автор пояснив це тим, що побачив необхідність розкрити більш детально характер цього героя. Перекроювати роман було пізно, і епізод з цим персонажем кілька порушив гармонійність оповідання. Метелиця явно симпатичний авторові твору «Розгром» - Олександру Олександровичу Фадєєву. По-перше, це видно по зовнішньому увазі героя: стрункий богатир, в ньому била «незвичайна цінність» і «життєва сила». По-друге, спосіб життя героя – живе, як хочеться, ні в чому себе не обмежує, гарячий, сміливий і рішучий чоловік. По-третє, вчинки Метелиці доводять позитивну індивідуальність цього героя: він безстрашно ходить в розвідку, гідно поводиться в полоні, заради інших приймає смерть. Він сміливий і рішучий.
Перебуваючи в полоні, Метелиця спокійно розмірковує про смерть і бажає тільки одного – померти гідно. Він тримається гордо й незалежно і кидається на порятунок пастушонка, який не захотів видати розвідника білим. Хоробрість Метелиці захоплює оточуючих. Таким він був і до війни, в трудового життя, а революція допомогла герою не розгубити свої найкращі якості. У романі він - як доповнення Левінсона: рішучість Метелиці як би доповнює сумніви і досвід командира. Це видно з того, як вправно командир підміняє стрімке план Метелиці більш обережним і спокійним. Потрапивши у полон, він розуміє безвихідність свого становища. Але веде себе як справжній герой і хоче показати тим, хто буде його вбивати, що «не боїться і зневажає їх». На думку автора, новий герой і повинен бути пройнятий класовою ненавистю, яка здатна з рядового бійця зробити цього героя.
Роман Олександра Фадєєва "Розгром": аналіз твору, характеристика героїв, історія створення

Морозка

Іван Морозов або, як його називають, Морозка, не шукав у житті легких шляхів. Це розбитний і балакучий хлопець років двадцяти семи, шахтар. Він завжди йшов давно вивіреними стежками. Морозка відчуває співчуття до Мечику і рятує його. Морозка проявив хоробрість, але все ж вважав Мечиками якимось «чистеньким» і зневажав цю людину. Хлопця сильно зачіпає, що Варя закохується в Мечиками, він обурено запитує: «І в кого? У энтого, мамінова?» І з презирством називає суперника «желторотым», від болю і від злості. В особистих стосунках він терпить крах. Ближче Вари у Івана нікого немає, тому він шукає порятунок у загоні, у своїх товаришів.
Коли він краде дині, він дуже боїться, що за цей вчинок його виженуть із загону. Для нього навіть думка про це нестерпна, настільки тісно він живе життям загону, зжився з цими людьми. Та і йти йому нікуди. На зборах каже, що за кожного з них «по крапельці» кров свою віддав би» не сумніваючись. Він поважає своїх командирів – Левінсона, Дубова, Бакланова - й намагається їм наслідувати. Вони так само бачили у хлопця не тільки хорошого бійця, але і добродушного, чуйну людину, і в усьому підтримували і довіряли. В останню розвідку відправили саме його. І Морозка виправдовує їхню довіру - ціною свого життя він попереджає своїх товаришів про небезпеку. Навіть в останні хвилини він думає про інших. Ось за це і любить Фадєєв головного героя «Розгрому» – за відданість та мужність, доброту, адже не став Морозка мстити Мечику за Варю.
Роман Олександра Фадєєва "Розгром": аналіз твору, характеристика героїв, історія створення

Мечик

Героїчним образам Морозки і Метелиці протиставлений образ Мечиками. Це дев'ятнадцятирічний юнак, який прийшов у загін добровільно, щоб потішити своє марнославство. Щоб проявити себе хоч якось, він рветься в найгарячіші місця. З членами загону йому зблизитися не вдається, тому що він любить насамперед себе. У нього з'явилася думка про дезертирство, хоч ніхто його в загін не гнав – він прийшов сам. Це означає тільки одне: він прийшов сюди не служити справі, а просто покрасуватися своєю доблестю. Він і стоїть ніби осторонь від інших. І коли він дезертирує, читач не дивується.
Левінсон називає Мечиками слабким і ледачим, «нікчемним пустоцвітом». Він заслужив таке ставлення. Егоїст, який цінує себе високо, аж ніяк не підтверджує цього вчинками. У рішучі моменти він, сам того не усвідомлюючи, надходить підло. Його егоїстична натура розкрилася вже тоді, коли він дозволив наступити на фотографію дівчини, і сам же потім порвав її. Він розсердився на свого коня за непривабливий вигляд і перестав доглядати за твариною, прирікаючи на непридатність. Саме Мечик винен у смерті Морозки. Страшно те, що після зради його мучить думка не про загибель друзів, а про те, що він, Мечик, «забруднив» свою незаплямовану душу.
І все ж в романі Олександра Фадєєва «Розгром» він не є втіленням зла. Швидше за все, причина його невдач у тому, що Мечик - виходець з іншого соціального прошарку, представник «гнилої інтелігенції». Йому не щеплені риси, притаманні іншим членам загону, які в більшості своїй вихідці з народу, - грубі, сміливі, віддані народу і люблять його. У Мечике жваво прагнення до прекрасного. Його вразила смерть Фролова. Він недосвідчений, юний і боїться не сподобатися тим, серед кого йому належить жити. Можливо, це змушує його діяти так неприродно.
Роман Олександра Фадєєва "Розгром": аналіз твору, характеристика героїв, історія створення

Товариші по зброї

Продовжуючи аналіз «Розгром» Фадєєва, познайомимося з членами загону. Ті, хто оточує Левінсона, такі ж віддані ідеї люди. Його помічник Бакланів у всьому наслідує командиру. Взводний Дубів, колишній шахтар, чесний і відданий чоловік, якого можна відправити на найвідповідальніші ділянки. Підривник Гончаренко – проникливий і надійний червоноармієць.
Пересічні товариші Левінсона знають свою внутрішню силу, але, обтяжені щоденною суєтою, «відчувають свою слабкість» і «передоверяют» себе більш сильним товаришам на кшталт Бакланова, Дубова, Левінсона. Як показав аналіз «Розгрому», Фадєєв, щоб яскравіше висвітити в персонажах героїчне, створює антигероические образи, такі як Чиж і Мечик. Вони раді ухилитися «від дневальства, від кухні», відступити або зрадити, вони завжди такі «чистенькі» і «з правильної промовою».

Сюжет роману

Продовжуємо аналіз «Розгром» Фадєєва. Епічний сюжет роману будується на розповіді про розгром партизанського загону. В експозиції – перепочинок у війні на Далекому Сході, коли партизанський загін розташувався на відпочинок. Зав'язкою твору є отримання з штабу пакета із зазначенням - «зберегти невеликі, але міцні бойові одиниці». Розвитком дії у творі служать маневри загону, який відривається від переслідуючих його колчаківців і японців. Кільце оточення непоправно стискається, і кульмінаційною сценою в романі є нічний бій на болоті, в якому перевіряється, хто і що собою представляє. Відразу за кульмінацією слід розв'язка – залишки загону, вибравшись з боліт, потрапляють в засідку і майже всі гинуть під кулеметним вогнем. У живих залишаються тільки дев'ятнадцять бійців.
Роман Олександра Фадєєва "Розгром": аналіз твору, характеристика героїв, історія створення

Композиція твору

Завершуючи аналіз «Розгром» Фадєєва, розглянемо композицію роману, яка має деякі особливості. Одна з них - неквапливе розгортання подій. Майже весь твір являє собою як би розвиток дії, і лише у двох останніх розділах - кульмінація і розв'язка. Така побудова пояснюється жанровою особливістю твору. «Розгром» - це соціально-психологічний роман, метою якого є зображення людських характерів і значущих змін у свідомості героїв в ході революційної боротьби. Особливість роману також у тому, що Фадєєв майстерно переплітає епічний сюжет і окремі сюжетні лінії героїв.
Наприклад, передісторію Морозки вводить в той момент, коли він їде з пакетом в загін Шалдыбы. Ось цю подієву паузу, поки ординарець їде, автор і заповнює розповіддю про минуле життя героя. Таким же чином автор зобразив чимало суттєвих деталей з колишнього життя Мечиками, Бакланова, Левінсона, Вари, Метелиці, Дубова. Завдяки такій побудові герої Фадєєва вийшли яскравими і переконливими. Автор вибрав прямий порядок оповідання, де кожна глава – це самостійний розповідь, в центрі якого стоїть окремий персонаж.
Роман «Розгром» побудований дуже вдало і має динамічний сюжет. При цьому автор не обмежується хронікою розгрому загону Левінсона, характери героїв і проблеми Фадєєв в «Розгромі» розкриває не тільки через загальний сюжет, але і через їх взаємодію та зіставлення.