Корисні поради
на всі випадки життя
» » Обгін - це Визначення, правила, вимоги і закон

Обгін - це Визначення, правила, вимоги і закон

Додано: 19.02.18
Рубрика: Цікаве
За даними статистики щороку на дорогах гине більше, ніж 20 тис. осіб. Число поранених становить сотні тисяч. Як правило, причиною є порушення безпеки руху. Одним з найбільш ризикованих маневрів є обгін. Розглянемо докладніше, що це – обгін, коли він дозволений, а коли ні. Що загрожує в разі порушення правил його здійснення?

Загальне поняття

Обгоном вважається випередження транспортного засобу (одного або декількох), коли воно пов'язане з виведенням автомобіля на «зустрічку», за яким слідує повернення на раніше займану смугу. Раніше мова йшла про рухаються автомобілі, а з 2014 року ця деталь у формулюванні ПДР відсутня.
Однак чітких пояснень з цього приводу не існує, але можна зробити висновок, що поняття обгону на сьогоднішній день є більш вузьким. Обгін – це приватний випадок виїзду на зустрічну смугу, який дозволений в певних ситуаціях. Які вони? Про це сказано нижче.

Коли обгін допускається

Правила руху на дорогах диктують, що перетин зустрічної смуги, а значить, і обгін можна в суворо визначених випадках. До них належать ті, в яких дорога містить:
 • Дві смуги, що мають переривчасту осьову лінію розмітки.
 • Дві смуги з осьовою розмічувальної лінією, що носить комбінований характер.
 • Три смуги з двома прерывающимися лініями, нанесеними поздовжньо.

 • Обгін - це Визначення, правила, вимоги і закон

  На зазначених типах доріг середня смужка може бути використана для обгону водіями, що рухаються у двох протилежних напрямках. У зв'язку з тим, що обгін – це найбільш ризикований з усіх видів дорожніх маневрів, в ПДР внесено ряд суворих обмежень для знаходяться за кермом громадян, які мають намір здійснити такий маневр. Розглянемо їх далі. Вище описані ті ситуації, коли обгін дозволяється.

  Принципи безпеки

  До того, як приступити до цього небезпечного маневру, людина, що знаходиться за кермом, повинен бути переконаний, що зустрічна смуга є вільною на такій відстані, якого вистачить для обгону. А також у тому, що в процесі його вчинення не виникне загрози і перешкоди іншим учасникам руху.
  Обгін - це Визначення, правила, вимоги і закон

  Дана установка повинна налаштувати водія на те, що, перш ніж зважитися на обгін, він повинен вдатися до ретельного аналізу конкретної дорожньої ситуації. Йому буде потрібно:
 • Дати оцінку швидкості транспортного засобу, який він збирається обігнати.
 • Прикинути, яка швидкість автомобіля, що рухається йому назустріч, і яка відстань до нього.
 • Визначити, яким є стан покриття – мокрим, сухим, слизьким, шорстким.
 • Врахувати, наскільки добре його власне авто здатне реагувати на натискання педалі акселератора.

 • Починати обгін можна лише тоді, коли немає ніякого приводу прогнозувати виникнення в процесі його хоча б невеликий загрози як для обганяємо, так і для зустрічного ТЗ.

  Про що говорить розмітка, знаки та правила дорожнього руху

  Як і будь-який інший маневр на дорогах, обгін забороняється допомогою одного з трьох варіантів приписів: розміткою, знаками, вказівками ПДР. Іноді вони суперечать один одному або припускають ряд нюансів. Ось деякі випадки:
  Обгін - це Визначення, правила, вимоги і закон

 • Коли посеред дороги проведена розмітка, носить суцільний характер осьовий, кожен виїзд на «зустрічку» забороняється. Обгін не допускається. Бувають ситуації, коли осьова лінія або переривчаста, або взагалі відсутня, але є знак «Обгін заборонений». Як бачимо, тут виникає протиріччя між приписами. Згідно ПДР, в такій ситуації потрібно підкоряться вимогам, диктованих знаком.
 • Існують деякі нюанси, пов'язані з мотоциклами, мають два колеса, мопедами, возами і тихохідним транспортом. У вигляді виключення їх можна обганяти, незважаючи на присутність знаку «Обгін заборонено».

 • Обгін - це Визначення, правила, вимоги і закон

  Згідно ПДР, тихохідним засобом пересування вважається тільки те, на якому є відповідний розпізнавальний знак, незалежно від того, з якою швидкістю воно в даний момент пересувається – великий або маленькою. Він являє собою трикутник червоного кольору, що має відбиває світло облямівку, також червону або жовту. Його прикріплюють ззаду МС, максимальна швидкість яких знаходиться в межах 30 км на годину. Якщо ж знака немає, обганяти заборонено.

  Не можна обганяти на переході

  В правилах є список місць, в яких обгін забороняється поза залежно від того, яка саме осьова лінія там проходить. До таких місць належить пішохідний перехід.
  Обгін - це Визначення, правила, вимоги і закон

  Обгін на переході не допускається дорожніми правилами, причому безапеляційно, незважаючи на те, є чи там в даний момент пішоходи чи ні. А також на ньому, як і в тунелях, на мостах, шляхопроводах, суворо забороняється рух автомобіля заднім ходом і його розворот.
  Факт заборони на обгін на пішохідному перехід досить логічний. Природно, що про нього не може бути й мови, якщо є пішохід – обидва водії змушені пропустити його. І це цілком виправдано, так як попереду йде транспорт завжди в тій чи іншій мірі затуляє огляд.

  Як бути на перехресті

  Коли він регулюється, якщо не є регульованим, а рух здійснюється не по основній дорозі, обгін на перехресті не допускається. На ньому поздовжні лінії розмітки перериваються, і, здається, немає перешкод виїхати на зустрічну смугу.
  Обгін - це Визначення, правила, вимоги і закон

  Але коли дорога має не більше двох смуг, виїзд на зустрічну смугу для здійснення обгону категорично заборонено – як до перехрестя, так і на ньому, і після нього. І неважливо, який це перехрестя (регульований чи ні) і яка це дорога (головна або другорядна).
  У випадку з двосмуговою дорогою виїзд на «зустрічку» з метою обгону не забороняється ні до перехрестя, ні після. Що стосується безпосередньо самого регульованого перехрестя, обгін на ньому заборонено (незалежно від кількості смужок на дорозі).
  Коли мова йде про нерегульованому перехресті, що знаходиться на роздоріжжі доріг, які є однозначними, поступатися дорогу потрібно тому автомобілю, який наближається з правого боку. В іншому випадку водій, який зважиться піти на обгін, нічого справа не побачить. Якщо другорядна дорога, шлях потрібно поступатися і того, хто знаходиться справа, і тому, хто зліва.
  Обгін на перехресті можливий тільки у випадку, коли ваш шлях є головним, осьова лінія представляє з себе переривчасту, а смуга для зустрічного руху ніким не зайнята.

  Де заборонено обгін

  ПДР передбачають ще ряд місць, де обгін забороняється здійснювати. Це такі місця, як:
  Обгін - це Визначення, правила, вимоги і закон

 • Тунелі, мости, шляхопроводи. У них без будь-яких застережень заборонені як обгін, так і розворот, і заднє рух.
 • Кінець підйому, поворот, що відносяться до небезпечних, інші ділянки дороги, на яких видимість обмежена. При цьому потрібно звернути увагу, що обгін забороняється тільки в кінці підйому, а не на ньому самому, так як видимість обмежена саме там. Оцінювати цей критерій повинен сам водій.
 • Знаходиться на залізниці переїзд, а також ділянка, яка безпосередньо прилягає до нього на відстані 100 метрів. На жаль, знак, що визначає 100 метрів, правилами не передбачено. У цьому разі водієві доведеться покладатися на інтуїцію. Але можуть бути встановлені знаки, що інформують про наближення до переїзду. Це знак з двома червоними смужками під нахилом. Той з них, який по ходу з'являється другим за рахунком, знаходиться на відстані від переїзду, не перевищує 100 метрів.
 • Додаткові ситуації заборони

  Правила передбачають ряд ситуацій, коли обгін неприпустимий. Серед них знаходяться такі, як:
 • Рухомий попереду транспорт здійснює обгін або об'їжджає перешкоду.
 • Проїжджаючий попереду по тій самій смузі автомобіль подає сигнал про поворот ліворуч.
 • Авто, що рухається позаду, почало виробляти обгін.
 • Водій ТЗ, яке обганяє інший засіб пересування, не має права чинити перешкоди цим дії шляхом збільшення швидкості, ні якими-небудь іншими діями. При цьому ПДР не змушують обганяємо поступатися обгоняющему дорогу, наприклад, коли той повертається на свою смугу. Навпаки, другий повинен стежити за тим, щоб не «підрізати» першого. Але той, кого обганяють, не повинен підвищувати швидкість, вмикати сигнал лівого повороту, не допускати зміщення в ліву сторону, залякуючи «суперника».


 • Коли кінець маневру – порушення

  Один з основних питань, що виникають у водіїв, є питання про те, чи є правопорушенням завершення обгону, вироблене з перетином суцільної. Справа в тому, що кожна подібна ситуація є суто індивідуальною. Все залежить від того, як саме закінчувати обгін. На жаль, співробітники дорожньої поліції не завжди дають собі працю розбиратися в деталях події досконально і часто складають протокол, відразу передбачає позбавлення прав.
  Ось, наприклад, ситуація, коли водій в'їхав на зустрічну смугу, щоб випередити МС, а при поверненні на свою смужку виявив таку перешкоду, як поламана автомашина. Йому довелося закінчити обгін з перетином суцільної. Тоді йому буде загрожувати штраф, зазначений у пункті 2 попереднього розділу даній статті.
  В іншій ситуації, коли перебуває за кермом чоловік вирішив піти на обгін машини, яка їде не поспішаючи, а по закінченні цього дії перетнув суцільну, до нього має застосовуватися вже більш сувора санкція. Вона зазначена в пункті 3. Якщо ж цей невдалий маневр вчинений повторно, то покарання буде відповідати пункту 4.
  Зі сказаного можна зробити висновок, що у зв'язку з нововведеннями, внесеними ПДР в 2014 році, обгони, які водії здійснюють, не вдаючись до виїзду на зустрічну смугу, вже не вважаються такими. Тепер такий маневр характеризується як випередження, тобто рух транспорту з такою швидкістю, яка перевищує швидкість попутного авто. Тоді як обгін – це, за новими правилами, виїзд на смугу, призначену для зустрічного руху.