Корисні поради
на всі випадки життя
» » Фауна - що це таке? Види фауни і її особливості

Фауна - що це таке? Види фауни і її особливості

Додано: 27.02.18
Рубрика: Цікаве
В описі природи того або іншого регіону часто зустрічається слово «фауна». Що це таке? Термін, яким позначають тваринний світ. Але, чи відноситься він до всіх тварин? Чи передбачає щось дуже конкретне? Про всі нюанси і значеннях цього слова ви дізнаєтеся в нашій статті.

Фауна – це що таке?

Термін «фауна» завжди застосовується до групи тварин, що мешкають на певній місцевості. Однак домашніх улюбленців і жителів зоопарків він не стосується, і застосовувати його в такому контексті неправильно. Але чому? Що таке фауна? Це все видове різноманітність тварин, яке історично склалося в конкретному регіоні. Вони належать до биогеоценозам місцевості і є типовими її мешканцями.
Слово походить з латинської мови і використовувалося ще в Стародавньому Римі. Цікаво, що жителі імперії трохи по-іншому розуміли, що таке фауна. Це був міфологічний образ богині – дочки або дружини бога Фавна. Вона асоціювалася з невинністю і родючістю. Була покровителькою всіх жінок, рятувала їх від недуг і сприяла зачаттю. Разом з тим вона вважалася богинею полів, степів і лісів, покровителькою тварин стад.
Фауна - що це таке? Види фауни і її особливості

Сьогодні термін може позначати дуже широке, узагальнене поняття (фауна Землі) і ставитися абсолютно до всіх тварин планети. А може використовуватися в більш вузькому розумінні, позначаючи лише конкретну групу організмів. Яку саме - залежить від принципу класифікації.

Географічний принцип

Так як простір нашої планети розділене на держава, регіони й області, то світ фауни можна розділити щодо цих територій. Так, можна окремо розглядати тварин континентів (Африки, Австралії, Антарктиди і т. д.), частин світу (Азії, Європи, Америки тощо) або ж говорити про мешканців конкретної країни, наприклад, Конго, Швейцарії, Індії. Існує також поняття субфауны. В такому випадку мова йде про тваринний світ міст, сіл, агроценозів.
Фауна - що це таке? Види фауни і її особливості

Крім того, виділяють близько 6-9 зоогеографічних областей, фауна яких розрізняється. Майже все північне півкуля Землі відносять до Голарктике, в яку входить Палеарктика (північ Євразії) і Неарктика (вся Північна Америка). Південніше Тибету, Гімалаїв і Паміру Євразії починається Орієнтальна область. Також виділяють: Афротропику, Неотропику, Мадагаскарську, Антарктичну, Австралійську, Новозеландську і Полінезійське області.

Екологічний принцип

Ця класифікація схожа з попередньою, але вона акцентує увагу на конкретних природних зонах і комплексах, в межах яких живуть тварини. Такий принцип розподілу також називають фізико-географічним. Так, всі тварини, що мешкають на суші, відносяться до сухопутної фауни, а ті, які живуть у водоймах, – до морської. Серед мешканців вод виділяють окремо прісноводних (озерних, болотних, річкових) та соленоводных (жителі солоних озер, морів, океанів).
Фауна - що це таке? Види фауни і її особливості

Представники різних природних зон можуть істотно відрізнятися за зовнішнім виглядом, типом живлення і способу життя. Тому їх поділяють на степову, пустельну, лісову, гірську, лугову фауни. Буває і більш вузька класифікація, яка поділяє тварин по конкретній місцевості їх проживання. Наприклад, до шельфового фауні відносяться організми материкової обмілини, до грунтової – мешканці грунтів. Абиссальные тварини становлять види, які живуть на глибині від 3 до 6 км і діляться на донних і пелагічних. Нижче шести кілометрів мешкають ультраабиссальные організми, які зустрічаються в океанічних западинах.

Інші види фауни

Крім уже перелічених, існує ще дуже багато аспектів, за якими можна згрупувати живі організми, наприклад, з геологічного періоду їх життя, умовам, необхідним для їх проживання, за розміром або способом живлення і т. д.
Тварини, що пристосувалися до життя в областях високого тиску, належать до барофильной фауні. Вони зустрічаються в основному в морських глибинах. Криптогенные організми мешкають на певній товщині горизонту і філогенетично не пов'язані з тими, що мешкають в нижчих шарах.
Фауна - що це таке? Види фауни і її особливості

Безхребетні, яких важко розрізнити неозброєним оком (найпростіші, нематоди, дрібні кліщі, форамініфери, ногохвостки), відносяться до микрофауне. Риби, птиці, безхребетні, земноводні, молюски та інші тварини розміром більше одного сантиметра зараховуються до макрофауне або мезофауне. Організми, чия вага перевищує 40-45 кілограм, вважаються мегафауной.