Корисні поради
на всі випадки життя
» » Герб і прапор Башкирії. Історія прапора республіки

Герб і прапор Башкирії. Історія прапора республіки

Додано: 28.02.18
Рубрика: Цікаве
Республіка – республіка Росії, яка стала першою національною автономією на її території. Республіка може похвалитися довгою і насиченою історією, в ході якої їй не раз довелося боротися за свою незалежність і свободу. Як виглядають герб і прапор Башкирії? Про це ви дізнаєтеся з нашої статті.

Прапор Башкирії

Сучасний символ республіки був затверджений у 2003 році. Його розробив не одна людина, а цілий колектив художників, в який входили Ніл Хабібулін, Ольга Асабина і Урал Масалимов. Днем Державного прапора Башкирії вважається 25 лютого.
Символ республіки являє собою триколор і складається з трьох рівновеликих смуг, орієнтованих горизонтально. Він має стандартну прямокутну форму з співвідношенням сторін 2:3. Прапори Росії і Башкирії трохи схожі тим, що обидва мають смуги білого та синього кольорів. Правда, на цьому все подібність закінчується, так як розташування смуг відрізняється.
Кольори прапора Башкирії розміщуються в такому порядку: зверху знаходиться синій, потім білий і зелений. Посередині полотна, у центрі білої смуги, розташований золотий круг. У нього поміщається стилістичне зображення квітки кураю з сімома пелюстками.
Герб і прапор Башкирії. Історія прапора республіки

Значення прапора

Вид прапора Башкирії не випадковий. Кожен його елемент несе певний сенс і по-своєму характеризує регіон. Всі вони часто зустрічаються в символіці міст і районів республіки. Так що ж означає прапор Башкортостану?
Верхня синя смуга асоціюється з блакиттю неба, символізуючи чистоту помислів місцевого народу і його доброзичливість. Білий в середині полотна означає миролюбність і готовність до співпраці. Зелений колір – символ надії, волі, достатку і вічного життя.
Емблема в центрі прапора має два елементи. Золоте кільце означає постійне безперервне рух. Квітка всередині кола - це курай, парасолькове рослина з роду Солянка, яке вважається символом Башкортостану. Деякі її види використовуються для виготовлення національного духового інструмента, який так і називається - курай. Сім пелюсток квітки позначають сім пологів, які не пошкодували своїх сил і зуміли об'єднати різні народи республіки.

Історія прапора

Башкири являють собою древній етнос, що сформувався ще на початку першого тисячоліття нашої ери. Територію, де проживав народ, часто атакували сусідні ханства і каганати. У XVI столітті вона увійшла до складу Російської держави, ставши автономним утворенням у його складі.
Все це час у башкіров не було як таких герба і прапора, або ж про них нічого не відомо. Перші офіційні символи у них з'явилися тільки в 1917 році, коли утворилася національно-територіальна автономія Башкурдистан, або Башкирія. Прапор нової держави складався з трьох смуг: синьої, зеленої та білої (саме в такому порядку). На ньому не було ніяких емблем, а значення трактувалося інакше, ніж зараз.
Герб і прапор Башкирії. Історія прапора республіки

Прапор Башкирії 1917 року відображав національні особливості місцевого населення і його ідентичність. Так, синя смуга говорила про тюркський походження башкирів, зелена символізувала іслам, так як народ традиційно дотримується мусульманської релігії. Біла смуга означала миролюбність, прагнення до щастя і спокою.
Наступний прапор з'явився вже у Башкирської АРСР в 1937 році. Це було суцільне червоне полотно. Зліва великими золотими літерами на ньому містилося назва республіки на башкирською й українською. У 1956 році він змінився. На ближній до древка стороні додалася синя вертикальна смуга, праворуч від якої знаходилося зображення золотих серпа і молота. Нижче емблеми розміщувалося назва республіки на двох мовах. У 1992 році прапор республіки з'явився в своєму сучасному вигляді і був заново затверджений вже в 2003-м.
Герб і прапор Башкирії. Історія прапора республіки

Герб республіки Башкортостан

Сучасний герб Башкирії з'явився в 1993 році. Його щит нетиповий для традиційної геральдики. Він виконаний у формі кола, який знизу обплетений стрічкою з кольорами прапора республіки. Посередині на ній чорним кольором зроблено напис: «Башкортостан».
Герб і прапор Башкирії. Історія прапора республіки

Центральною фігурою щита є кінний пам'ятник Салават Юлаєв на тлі довгих променів сонця. Підніжжя пам'ятника прикрашене білим колом з зеленою квіткою кураю всередині. Край геральдичного шита обрамляє національний орнамент Башкрии золотого кольору.
Салават Юлаєв - національний герой башкирів. Він був сподвижником донського козака Ємельяна Пугачова і брав участь в одному з селянських повстань 1773 року. Він також був поетом-імпровізатором і писав вірші, які оспівували рідний край і закликали народ чинити опір гніту.