Корисні поради
на всі випадки життя
» » Корисні копалини Донецької області та їх характеристики

Корисні копалини Донецької області та їх характеристики

Додано: 28.02.18
Рубрика: Цікаве
Донецька область – регіон, який за природно-ресурсним потенціалом і ступеня освоєння території займає одне з перших місць не тільки в Україні, але і в Європі. Вугільні шахти, металургійні монстри-комбінати, цементні заводи, діючі та занедбані цеху – Донбас часом нагадує величезну промзону. У цій статті ми розповімо про геологію, рельєф та корисні копалини Донецької області, а також про головне багатство її надр.

Донецька область: коротко про регіоні

Область знаходиться в східній частині України, має вихід до Азовського моря. На півночі вона межує з Харківською, на заході – з Дніпропетровською та Запорізькою, на сході – з Луганською областю і Росією. Регіон цілком розташований в степовій зоні з континентальним і щодо посушливим кліматом.
Корисні копалини Донецької області та їх характеристики

До 2014 року область посідала перше місце в Україні з індустріального потенціалу, проводячи до 18 % промислової продукції країни. Основні галузі економіки: вугільна, електроенергетика, чорна і кольорова металургія, хімічна промисловість і машинобудування. Однак за перші дев'ять місяців 2014 року промислове виробництво регіону знизилося на 30 %. Також було зафіксовано скорочення обсягів продукції від 17 до 47 % у різних галузях.
Але незважаючи на глибоку політичну кризу в країні і активні воєнні дії останніх чотирьох років, 44 % середніх і великих підприємств в регіоні все ще залишаються прибутковими.

Загальна геологія Донецької області

Сучасна поверхня території Донбасу – результат багатовікової історії геологічного розвитку. Тут можна зустріти широкий спектр гірських порід і відкладень – від молодих антропогенових до самих древніх докембрійських. Вік останніх, до речі, обчислюється двома-трьома мільярдами років.
Корисні копалини Донецької області та їх характеристики

В цілому майже вся територія Донецької області (за винятком лише акваторії Азовського моря і вузької смуги берега) розташована на древньої Східно-Європейської платформі докембрійського віку. В її межах можна виділити наступні тектонічні структури:
 • Донецький кряж (на сході області).
 • Приазовський кристалічний масив (в центрі і на півдні).
 • Дніпровсько-Донецька западина (на півночі).

 • В які геологічні епохи формування корисних копалин Донецької області проходило найбільш інтенсивно? Тут слід особливо виділити два останніх періоду палеозою – кам'яновугільний і пермський. Так, з породами кам'яновугільного періоду пов'язані колосальні поклади вугілля. А ось до відкладів пермського періоду приурочені багатющі родовища кам'яної солі, гіпсу, пісковику та інших корисних копалин.
  В Донецькій області також присутні найдавніші породи нашої планети – докембрійські гнейси і кристалічні сланці. У Приазов'ї вони нерідко виходять на денну поверхню, а от в інших частинах Донбасу ці породи перекриті потужним шаром менш древніх відкладень. Більш докладно про геологічну будову краю розповідається в наступному відеоролику.
  Корисні копалини Донецької області та їх характеристики

  Особливості рельєфу території

  Звідки можна почерпнути інформацію про рельєф і корисних копалин Донецької області? Атласи, а також тематичні карти дають найбільш повне і ємне уявлення про природу і господарському освоєнні цього регіону.
  Рельєф Донецької області переважно рівнинний. Північні простори краю зайняті Донецьким кряжем, який дуже круто обривається до долини Сіверського Дінця. На заході кряж поступово переходить у Придніпровську низовину, а на півдні – в Приазовську височину з її окремими підняттями, так званими могилами (Савур-Могила, Могила-Гончариха та інші).
  Вся територія області густо порізана долинами річок, балками і глибокими ярами. У місцях залягання вапняків і крейди поширений карст. Він, правда, представлений тут лише дрібними западинами і борознами. На думку професора Б. В. Чернишова, справжні печери на Донбасі є, але вони приховані під потужним шаром палеогенових і неогенових відкладень. Цю тезу підтверджує той факт, що в деяких кар'єрах регіону чітко проглядаються карстові порожнини.
  Корисні копалини Донецької області та їх характеристики

  Мабуть, одна з головних геоморфологічних особливостей даної території полягає в наявність різноманітних форм антропогенного (тобто створеного людиною) рельєфу. Кар'єри, відвали, терикони, залізничні насипи – без цих рукотворних об'єктів і справді дуже складно уявити сучасний ландшафт Донбасу.

  Перелік та загальна характеристика корисних копалин Донецької області

  Близько 12 % всього мінерально-сировинного потенціалу пострадянського простору міститься в надрах саме цього регіону. Корисні копалини Донецької області рівномірно розподілені по всій її території. Загалом тут налічується не менше 800 різних родовищ. На сьогоднішній день в області видобувається близько 40 найменувань мінеральної сировини.
  До найбільш перспективним корисним копалиною Донецької області слід віднести:
 • Кам'яне вугілля.
 • Кам'яна сіль.
 • Гіпс.
 • Природний газ.
 • Ртутні руди.
 • Вогнетривкі глини.
 • Флюсові вапняки.
 • Крейду.
 • Каолін.
 • Граніт.

 • Багатство надр Донбасу – це аж ніяк не благо. Є у нього і зворотна, негативна сторона. Сотні вугільних шахт, заводів і фабрик забруднюють місцеві річки і повітря, отруюють ґрунти і підземні водоносні горизонти.
  Корисні копалини Донецької області та їх характеристики

  Вугілля

  Серед паливних корисних копалин Донецької області пріоритетне місце займає кам'яне вугілля. Найактивнішими його споживачами виступають місцеві теплові електростанції, металургійні, а також коксохімічні підприємства. Вугілля донецького басейну відрізняється високою якістю. Середня щільність робочих пластів досить велика – від 06 до 12 метра.
  Донецький кам'яновугільний басейн був відкритий ще в 1720 році. Ера активного освоєння почалася лише в XIX столітті. На сьогоднішній день загальні запаси твердого палива в цьому басейні оцінюються геологами в 140 млрд тонн. Причому, 22 % цих запасів припадає на антрацити – найбільш цінний різновид вугілля з найбільшим вмістом вуглецю (понад 90 %) і мінімальною кількістю сторонніх домішок.
  Вугілля в Донецькій області видобувається як шахтним, так і відкритим способом. В останні роки також різко зросла кількість дрібних і нелегальних шахт («копанок»). Головні центри вуглевидобутку в області: Донецьк, Макіївка, Горлівка, Покровськ.

  Кам'яна сіль

  Мабуть, другим по важливості корисним копалиною Донецької області є кам'яна сіль. Напевно, у будь-якій пострадянській країні сьогодні можна зустріти в продажу донбаську сіль в характерній і знайомої багатьом упаковці. Головні центри соляної видобутку в регіоні – це міста Бахмут (колишній Артемівськ) та Соледар.
  Корисні копалини Донецької області та їх характеристики

  Перша соляна шахта на Донбасі була закладена ще в 1876 році. Сьогодні таких у регіоні налічується не менше десятка. На їх базі працює державне підприємство «Артемсіль» – одне з найбільших в світі в цій галузі. Найбільшою чистотою відрізняється сіль Бахмутського родовища.

  Природний газ

  Північні райони області розташовані в межах Дніпровсько-Донецької нафтогазоносної провінції. Численні родовища природного газу були виявлені тут давно, однак повноцінна розробка і видобуток блакитного палива поки ведеться лише на одному з них – Краснолиманському. За попередніми оцінками, загальні запаси газу в регіоні досягають 30 мільярдів м 3 . При достатньому фінансуванні газодобувної галузі розробка цих родовищ змогла б покрити потреби в енергоресурсах не лише Донецької області, але й інших регіонів України.

  Рудні корисні копалини

  Ртуть – ще одне багатство донбаської землі. У Донецькій області виділяють три рудних поля – Микитівське, Слов'янське і Дружковско-Костянтинівське. Найбільше родовище ртутних руд розташоване у Горлівці. На його базі в 1927 році був заснований Микитівський ртутний комбінат. У радянський час він випускав марку ртуті надвисокої чистоти (Р-0). На жаль, підприємство не пережило розпаду СРСР і поступово перетворилося на руїни. У 2014 році комбінат остаточно припинив свою роботу.
  Корисні копалини Донецької області та їх характеристики

  Крім ртуті, на півдні Донецької області залягають незначні запаси залізних руд (близько 3 мільярдів тонн). Проте розробка цих покладів поки не ведеться. В Артемівському районі є родовища міді, а в селищі Донському – танталу, цирконію та глинозему. Згідно геологічних вишукувань, надра Донецької області також багаті нікелевими, хромовими, титановими, молибденовыми та іншими рудами кольорових металів.