Корисні поради
на всі випадки життя
» » Ледар - це не тільки ледар

Ледар - це не тільки ледар

Додано: 05.03.18
Рубрика: Цікаве
Російська мова дивовижний! Це не просто фраза. Часто добре знайомі слова приховують у собі цікаві секрети. Коли починаєш цікавитися історією та походженням слова, з'ясовуються цікаві і несподівані речі. Незвичайне ховається в звичайних словах.

Значення слова

Всім добре знайоме слово "ледащо". З дитинства ми чуємо в школі і вдома, що ми - ледарі, і прийшла пора сідати за уроки. Вірш "Кіт і ледарі" вчать ще в молодшій школі. Воно відомо кожному з нас. Ледар - це хто? Розберемося докладніше в цьому питанні. У тлумачному словнику визначено, що "ледар" - це ледар, нероба, шалапут. Там же говориться, що слово, можливо, запозичено з одного з німецьких діалектів, де є подібне слово з таким же значенням. Але існує й інша версія його походження. Вона пов'язана з ім'ям чудового чоловіка, який багато зробив на благо Росії.
Ледар - це не тільки ледар

Доктор Лаудер

Християн Лаудер народився в 1753 р. в Ризі, навчався і жив у Німеччині, став професором і доктором філософії в університеті Єни. Там він створив клініку, музей, анатомічний театр. Коли Саксонія була зайнята Наполеоном, він переїхав спершу в Кенігсберг (нинішній Калінінград), а потім і в Росію. Олександр I зробив його лейб-медиком (лікарем царського дому). Під час війни 1812 р. він займався організацією військово-польових госпіталів для поранених. Лаудер успішно впорався з цим завданням. Спочатку він створив госпіталь на 6000 поранених в Москві, а коли вона була залишена, Лаудер організував шпиталь в Касимові, під Рязанню. За це він отримав у нагороду орден Святої Анни другого ступеня з діамантами при рескрипте (власноручно підписаним імператором).
Ледар - це не тільки ледар

Ганяти ледаря

Доктор Лаудер був прихильником теорії про максимальне використання резервів організму для боротьби з хворобами. Він рекомендував своїм пацієнтам: після прийому мінеральної води ходити в швидкому і повільному темпі. Доктор стверджував, що при цьому встановлюється нормальний серцевий ритм, поліпшується кровообіг, виправляється постава. Це не спростовується і сучасною медициною. Багато оздоровчі методики використовують цей принцип.
У 1825 р. Лаудер відкрив у Москві "Заклад штучних мінеральних вод". Воно розташовувалося біля Кримського броду на Остоженке. Лікування було дорогим, і скористатися ним могли лише заможні люди. Прості москвичі з подивом спостерігали, як з раннього ранку під музику духового оркестру багаті москвичі ходили до річки і назад, без всякої мети. Це сприймалося, як чергова примха багатих. Вважалося, що цим займаються від неробства. "Лаудер бар ганяє",- говорили москвичі, або - "Ледаря ганяють." В даному фразеологізмі "ледар" - це перекручена прізвище Лаудер.

Не тільки про кота

У літературі багато написано про ледарів. Це і Омелько, який їздив на печі, і Вовка в Тридев'ятому царстві. "Тільки й робити, що нічого не робити" - це основне бажання ледаря Вовки.
Ледар - це не тільки ледар

У вірші "Кіт і ледарі" Маршака розповідається історія про ледарів. Вони замість уроків вирушили на каток, а кіт, якого вони зустріли, скаржиться, що кошенятам вчитися ніде.
Ледар - це не тільки ледар

У своїй книзі "Від двох до п'яти" К. І. Чуковський пише, що дівчинка, коли її запитали про ледаря, відповіла: "Ледащо" - це людина, яка робить човна".