Корисні поради
на всі випадки життя
» » "Чудесний доктор": аналіз. Розповідь про те, як важливо бути добрим

"Чудесний доктор": аналіз. Розповідь про те, як важливо бути добрим

Додано: 28.03.18
Рубрика: Цікаве
Купрін А. писав історії не тільки про кохання, а й про те, як важливо бути добрим, людинолюбним, і що потрібно допомагати іншим людям. Це розповідь про те, що в житті кожного є місце для дива, яке може виявитися допомогою і добрими словами від іншої людини. Нижче ви зможете познайомитися з аналізом оповідання "Чудесний доктор".

Історія написання

Аналіз "Чудесного лікаря" слід почати з того, що письменник в самому початку свого твору просить читача сприймати цю історію серйозно. Тому що вона не вигадка, а випадок, що стався насправді з одним знайомим Купріна.
Цей твір було написано в 1897 році, коли письменник перебував у Києві. Банкір, з яким був знайомий Купрін, розповів цю різдвяну історію, яка сталася майже 30 років тому.
Сім'я перебувала на межі відчаю: у них не було грошей ні на їжу, ні на вогонь, і їм доводилося тулитися в комірчині. Коли захворіла маленька сестра оповідача, батьки просили допомоги у більш заможних людей, але їм всюди відмовляли. І коли глава сімейства вже зневірився, він зустрів одного доктора. Доктора, який змінив усе їхнє подальше життя. Це був Пирогов Микола Іванович.
Ті, хто був з ним знайомий, відзначали, що він завжди був готовий допомогти ближньому, все робив безкорисливо і був дуже доброю людиною. З його приходом в сім'ю прийшло щастя: життя їх стала поступово налагоджуватися. Ця добра і чарівна історія вразила Купріна, і він написав це оповідання, який вийшов красивою різдвяною історією.
"Чудесний доктор": аналіз. Розповідь про те, як важливо бути добрим

Композиційні особливості оповідання

В аналізі "Чудесного лікаря" один з пунктів - це особливості композиції рассказеа. Весь твір побудовано на протиставленні. На Різдво всі купують подарунки, всі будинки сяє святковими вогнями, що прикрашають ялинки, а вітрини магазинів яскраві, так і манять покупців.
І всій цій забезпеченості і розкоші протиставляється сім'я Мерцаловых. Їм доводилося жити в комірчині, у них не було грошей для того, щоб купити їжу і вогонь, не кажучи про подарунки. І ось на цьому контрасті поява чудового доктора здається ще більшим дивом у життя цієї сім'ї.
Також протиставляються і герої твору. Якщо глава сімейства Мерцалов показаний як людина слабка, який зневірився настільки, що готовий покінчити з життям, то Пирогов Микола Іванович - сильний, добрий і діяльний чоловік. Саме він показав героям, що ніколи не треба втрачати віру в чудо і добрих людей.
"Чудесний доктор": аналіз. Розповідь про те, як важливо бути добрим

Головна думка

Аналізуючи "Чудесного лікаря", слід виділити головну думку оповідання. Купрін А. хотів показати читачам, що такі людські якості, як доброта, милосердя, уміння співчувати і безкорисливість, стали дуже рідкісними. Настільки, що вони здаються людям дивом. І на прикладі Пирогова Н. В. письменник показав, що одну добру справу може змінити життя людей на краще.
"Чудесний доктор": аналіз. Розповідь про те, як важливо бути добрим

Сенс назви оповідання

В аналізі "Чудесного лікаря" також потрібно пояснити, чому розповідь так називається. Це пов'язано не з якимось чарівництвом, а з тим, що Пирогов Микола Іванович був дивовижною людиною. Для нього робити добрі справи абсолютно безкорисливо, намагатися допомогти ближньому було абсолютно природно.
Пирогов Н. В. володів такими якостями, які високо цінував у людях Купрін А Це людинолюбство, милосердя, співчуття, готовність допомогти і підтримати людину. Ці якості стали дуже рідкісними, і якщо вони є у людини - це справжнє диво.
"Чудесний доктор": аналіз. Розповідь про те, як важливо бути добрим

Це був короткий аналіз "Чудесного лікаря" Купріна. Недарма письменник відніс цю розповідь до жанру різдвяних історій. Тому що особливо у Різдво сильна віра в диво. І робити добрі справи треба не тільки тоді, коли настає це свято, а й щодня. Адже навіть просто сказане добре слово може змінити життя людини на краще. І це стане для нього справжнім дивом.