Корисні поради
на всі випадки життя
» » Що таке булава? Значення слова

Що таке булава? Значення слова

Додано: 30.03.18
Рубрика: Цікаве
Що таке булава? Хоча у цього слова декілька значень, всі вони є близькими один до одного, і сходять до поняття чогось видатного, опуклого, схожого на кулю або шишку. Але все-таки слово «булава» багатозначне. Про це і поговоримо в нашій статті.

Кілька варіантів значення

Що таке булава? Значення слова

У словниках «булаві» супроводжують такі пояснення, як:
 • Вид холодної зброї.
 • Снаряд, використовуваний в художній гімнастиці.
 • Атлетичний спортивний тренажер.
 • Балістична ракета, що встановлюється на підводних човнах.

 • Що стосується розгляду слова «булава» в етимологічному аспекті, то можна сказати наступне. Деякі з словників пропонують варіант походження від латинського «кулька». Інші говорять про те, що в ряді слов'янських мов (польською, чеською, українською, словенською) слову відповідають такі, як: «жезл», «шишка», «жовна», «ком», «пузир».
  Далі розглянемо кожен з чотирьох варіантів значення «булави» докладніше.

  Вид холодної зброї

  Що таке булава? Значення слова

  Що таке булава як зброю? Ось яке визначення дає ВІКІПЕДІЯ. Зброя булава являє собою палицю, зроблену з дерева або металу. Вона має на кінці різноманітні прикраси у вигляді кулі чи яблука. Раніше вона служила в якості військової зброї – палиці, а пізніше – як символ управління у козаків в Запоріжжі або в Польщі у гетьманів.
  Булави були більші й менші, їх довжина становила від 50 до 80 см. А також вони різнилися за формою. Перша – це звичайна, куляста, а друга називалася «шестопер» або «пернач».
  Справа в тому, що після того, як з'явилися броню з металу, кулька з стали вже не міг завдати великих пошкоджень супротивника. Тому до нього за допомогою приливки кріпили металеві ребра – «пір'я», або «кігті», або ж ввинчивали в головку гострі шипи.

  З історії булави

  Що таке булава? Значення слова

  Основою для створення булави з'явилося таке знаряддя, як палиця. Вперше кам'яні головки у неї з'явилися за часів неоліту (близько 95 тис. років до н. е), а металеві – в бронзовому столітті (приблизно XXXV століття до н. е). Характерним цей вид зброї є для Стародавнього Сходу, на відміну від Античного світу. У Стародавньому Римі булава з'явилася тільки у II столітті нової ери і називалася «клава».
  Широке поширення булава отримала в XIII – XVII столітті в безлічі країн. З часом вона втратила своє значення як бойову зброю і перетворилася в символ гідності і влади військових начальників – гетьманів і пашею. В Туреччині і Польщі цей символ протримався до XIX століття.
  У запорізьких козаків він діяв до початку XX століття і називався «насеки». Він належав селищним і станичним отаманам. У XX столітті булава була відмітним знаком польських маршалів. Сьогодні вона «бере участь» у церемонії вступу на посаду українського президента, будучи символом його влади.

  Булава в гімнастиці

  Що таке булава? Значення слова

  Що таке булава як спортивний снаряд? Булава є предметом, що використовуються в художній гімнастиці в кількості двох штук однією дівчиною – як в одиночних, так і в групових змаганнях.
  Сьогодні їх виготовляють або з пластику, або з каучуку, а раніше – з дерева. Зараз дозволяється користуватися снарядами, які мають оксамитові ручки – з тією метою, щоб вони не ковзали в руках.
  Довжина булави варіюється між 40 і 50 сантиметрами. Вага кожної з них становить 150 грамів. За кольором вони бувають однотонними і кольоровими, пофарбованими довільно. Останнім часом гімнастки нерідко в якості декору застосовують спеціальний кольоровий скотч, відтінок якого збігається з купальником.
  Згідно з правилами, диктованих Міжнародною федерацією гімнастики, серед вправ з булавами переважають рівноважні. Головними їх елементами є такі, як:
 • Жонглювання.
 • Млини.
 • Вертушки.
 • Кидки.
 • Великі й малі кола.
 • Булава у атлетики

  Що таке булава у атлетики? Це спортивний снаряд, який застосовується для того, щоб розвивати координацію рухів, тренувати функції окремих частин тіла, наприклад, спини і плечей. Ще його називають «індійська булава» і роблять із пластику, дерева та інших матеріалів.
  Вправи з цими снарядами – це кругові обертання різної траєкторії. При занятті з даними гімнастичними предметами м'язи тулуба піддаються розтягуванню і одночасного зміцнення.
  Булави бувають різних розмірів і ваги. Так, наприклад, булави одного виду можуть важить по 300 грамів, а іншого (так звана вікова булава) по 22 кілограми. Чим більше вага предмету, тим більш суворі вимоги існують для виконання вправ з його використанням.

  Використання булави

  Що таке булава? Значення слова

  В сьогоднішній формі індійські булави з'явилися у XVII столітті в Індії, представляючи із себе кілька змінену різновид булави перської, створеної на Близькому Сході. Там вони називалися «милі» і застосовувалися для тренування витривалості і сили борців, як це відбувається і сьогодні.
  Такі булави можна побачити в танцювальних постановках, коли вони одночасно обертаються групою виступаючих, очолюваної інструктором, в такт музичної композиції. Складність постановки залежить від ваги снарядів і рівня бере участь в ній групи. Відомими видовищами подібного типу є виступи кадетів англійського королівського Морського училища.
  У XXI столітті вправи з цими снарядами містяться в курсі фізпідготовки армії США і Великобританії, а також багатьох університетів світу. З ними тренуються і невеликі організовані групи. Вони є, наприклад, в Англії, США, Франції, Данії, Фінляндії, Німеччині, Росії. При цьому методи підготовки, удосконалюючись, передаються від одного покоління до іншого.
  Ще областями застосування індійської булави є – профілактична, лікувальна і реабілітаційна. У зв'язку з цим їх використовують для:
 • Попередження травматичних ушкоджень тіла.
 • Оптимізації стану зв'язок і м'язів.
 • Поліпшення координації та рухливості всіх частин організму.
 • Розробки рухливості плечового пояса і плечових суглобів у післяопераційний період.
 • Корекції постави.

 • Одним з найбільш важливих аспектів при заняттях з булавою є зміцнення м'язів спини і міжхребцевих дисків.

  Ракета «Булава»

  Що таке булава? Значення слова

  Цей вид озброєння є російської балістичної (знаходиться в некерованому русі) ракетою, що працює на твердому паливі. Вона входить у ракетний комплекс Д-30 призначений для його розміщення на підводному човні. Її розробка ведеться, починаючи з 1998 року по теперішній час.
  Ось деякі її технічні характеристики:
 • Найбільша дальність – від 8 до 11 тисяч км.
 • Вага на старті – близько 37 тонн.
 • Загальна вага закидання – 1150 кг
 • Ракета має 3 сходинки.
 • Діаметр 1-го ступеня – 2 м.
 • Діаметр контейнера – близько 2 м.
 • Пускового контейнера – близько 12 м.
 • Здатна до несення 6 бойових блоків, що мають індивідуальне наведення.
 • Є система подолання протиракетної оборони супротивної сторони.

 • Ракета створюється як корабельного комплексу, який уніфікований для використання на двох типах стратегічних підводних ракетних крейсерів. Передбачена і можливість використовувати «Булаву» у складі наземного обладнання.