Корисні поради
на всі випадки життя
» » "Кока-Кола" і молоко, "Кока-Кола" і "Ментос": міфи і правда в експериментах

"Кока-Кола" і молоко, "Кока-Кола" і "Ментос": міфи і правда в експериментах

Додано: 31.08.15
Рубрика: Коли вийде

Навколо "Кока-Коли" ходить багато міфів і навіть страшних історій, що постійно підігріває інтерес до цього напою. Експерименти з "Кока-Колою" переповнюють простори інтернету, створюючи нові міфи, то спростовуючи їх. Багато вже чули про досліди з "Ментос", щоправда, у більшості бажаючих повторити їх вдома нічого не вийшло. Постараємося пояснити основну причину цих невдач з точки зору фізики. А ось досліди, в яких з'єднуються "Кока-Кола" та молоко, для когось стануть відкриттям.
"Страшна" правда про "Кока-Колу"

"Кока-Кола" і молоко - два доступних інгредієнта, поєднання яких може вас здивувати. Коктейль, що вийде в результаті досвіду, являє собою прозору рідина з осадом. Як може вийти прозора рідина з темної "Кока-Коли" і білого непрозорого молока? Найчастіше такі матеріали в інтернеті несуть антипропаганду з приводу вживання коли. Це зовсім не дивно, адже в ході експерименту можна побачити неестетичні процеси всередині пляшки.

"Кока-Кола" і молоко, "Кока-Кола" і "Ментос": міфи і правда в експериментах

Тому заголовки таких статей рясніють назвами на зразок "Задумайтеся, що ви п'єте", "Отрута у пляшці напою" і т. д. Чим страшніше звучить, тим краще, однак розумна людина завжди буде шукати більш вагомі підстави і робити свої висновки.

Проводимо молочний експеримент

Вам не знадобиться нічого надприродного і важкодоступного, крім того, що можна придбати в найближчому супермаркеті: "Кока-Кола" і молоко. Експеримент можуть провести всі бажаючі прямо у себе вдома. Пропорції інгредієнтів:

  • пляшка Coca-Cola 05 л;
  • молоко 50 гр.

"Кока-Кола" і молоко, "Кока-Кола" і "Ментос": міфи і правда в експериментах

Беремо пляшку "Кока-Коли" і поступово наливаємо в неї молоко, а потім закорковуємо кришкою. Якщо кришку не закрити, то в ході реакції рідина буде прагнути вийти назовні. Залишаємо пляшку на 2-25 години і спокійно займаємося своїми справами або спостерігаємо за перебігом подій.
"Кока-Кола" і молоко, "Кока-Кола" і "Ментос": міфи і правда в експериментах

Протягом досвіду ви будете бачити, як в рідині утворюються пластівці і повільно спадають на дно. Це вальс пластівців поступово освітлює "Кока-Колу", роблячи її все більш прозорою. В кінці призначеного часу ми виявляємо, що рідина в пляшці стала повністю прозорою, а на дні утворився неапетитний сир кавового кольору. Сир цей, до речі кажучи, цілком їстівний, але навряд чи у когось виникне бажання його з'їсти.

Робимо висновки – пити чи не пити?

Так як же ставитися до цієї прозорої рідини з пластівцями на дні, які дають "Кока-Кола" та молоко? У деяких статтях ви прочитаєте застереження від вживання "Кока-Коли". Відеоролики з реакцією, яка відбувається в пляшечці улюбленого багатьма напою, звичайно, переконають вас, що ви п'єте якийсь хімікат. Спогади з уроків хімії також додадуть негативу, адже там в осад випадали зовсім неїстівні пластівці.

"Кока-Кола" і молоко, "Кока-Кола" і "Ментос": міфи і правда в експериментах

Насправді все дуже просто – складові молока вступають в реакцію з кислотою, яка знаходиться у "Кока-Колі", і випадають в осад. Не секрет, що в складі ароматного напою є ортофосфорна кислота, яка і викликає згортання. Точно так само відбувається утворення сиру і відділення сироватки, якщо подкисшее молоко нагріти. Ніхто не перестає пити молоко з цієї причини, оскільки це цілком нормальний процес.


"Ментос" і "Кока-Кола" – міф чи вигадка?

Напевно всі чули про вибухової реакції освіжаючих льодяників "Ментос" в пляшку "Кока-Коли". Існують і більш вражаючі факти про те, що відбувається якщо випити пляшку Coca-Cola і заїсти її м'ятним Mentos.

Отже, багато взялися провести такий експеримент і не побачили рівним рахунком нічого. Виникає підозра в тому, що ці історії - не більше, ніж міф. Причина в тому, що будь-який досвід повинен проводитися лише в певних умовах, точність у виборі інгредієнтів також важлива. Якщо все виконати правильно з точки зору хімії, фонтануюча банку з "Колою" вам забезпечена.

Виправляємо помилки в досвіді з Mentos і Coca-Cola

Звідки ми часто беремо "Кока-Колу" в супермаркеті? Звичайно, з холодильника – ось і перша помилка, що робить досвід марним. Справа в тому, що для реакції потрібна тепла "Кола", в холодному середовищі всі процеси сповільнюються, і експеримент не дає бажаного результату.

"Кока-Кола" і молоко, "Кока-Кола" і "Ментос": міфи і правда в експериментах

Найкращі умови і інгредієнти:

  • Низькокалорійна Coca-Cola light (закоркована) кімнатної температури;
  • М'ятний Mentos, бажано без глазурі і незабарвлений.

В описаних умовах пляшка "кока-Коли" перетворювалася з допомогою льодяника у бурхливий фонтан. Відразу слід попередити, що такий досвід краще проводити не в будинку, якщо тільки ви не плануєте генеральне прибирання.

Хімічне обгрунтування "вибуху" в пляшку "Кока-Коли"

Відомі "Руйнівники міфів" на каналі "Діскавері" не обійшли стороною цей експеримент і пояснили, як працює тандем "Ментос" і "Кока-Кола". Досліди показали, що це не міф, вся справа в тому, що льодяник створює вогнища неоднорідності, в яких розчинений вуглекислий газ вивільняється з великою силою. Інші складові напою, такі як аспартам (цукрозамінник), бензонат натрію і кофеїн, грають свою роль, а також гуміарабік і желатин у складі "Ментос". Всі вони відмінно поєднуються і створюють ланцюгову реакцію, висвобождающую відразу весь вуглекислий газ. Це робить із пляшки "Коли" бурхливий фонтан, який використовується для створення видовищних уявлень.


"Кока-Кола" і молоко, "Кока-Кола" і "Ментос": міфи і правда в експериментах

Потрібно сказати, що ті ж "Руйнівники міфів" розвіяли чутки про можливе пошкодження (або розірвання) шлунка в результаті вживання "Кока-Коли" і "Ментос" одночасно. Принаймні, шлунок свині (подібний людському) в результаті внесення в нього коктейлю, у складі якого перебували "Ментос" і "Кока-Кола", залишився цілий і неушкоджений. Але проводити такий експеримент над собою не рекомендується.