Корисні поради
на всі випадки життя
» » Катаракта: причини, симптоми, методи лікування катаракти

Катаракта: причини, симптоми, методи лікування катаракти

Додано: 20.01.14
Катаракта: причини, симптоми, методи лікування катарактиКатарактою називають процес часткового або повного помутніння речовини всередині кришталика або його капсули, що призводить до порушення провідності променів світла та зниження гостроти зору, аж до повної втрати зору і сліпоти. Набута катаракта вражає людей у старшому віці, до 90% катаракти виникає у людей старше 50 років. Окремо виділяється вроджена катаракта у дітей з білим вічком при народженні, зазвичай вона є одним із синдромів важких вроджених патологій.

Причини


Основні причини розвитку:


- для старечої катаракти характерно ущільнення і зневоднення кришталика в результаті дистрофічних вікових змін, що порушує його прозорість;

- для інших типів - порушення розподілу білків, складових прозору оптичну середовище, в результаті чого кришталики стають молочно-білими і втрачають здатність проводити світлові промені;

- травматичні впливу з попаданням всередину кришталика інших очних середовищ, що призводить до його помутніння і набухання.

Факторами ризику для формування катаракти є вік після 50 років, цукровий діабет, проблеми щитовидної залози, захворювання ока та сполучної тканини, травми очей і кришталика, видалення катаракти раніше. При тривалій катаракті розвивається глаукома, підвищення внутрішньоочного тиску і незворотні ускладнення.

Прояви катаракти

По стадії розвитку виділяється:


- початкова катаракта з помутніннями в окремих глибоких зонах кришталика, які поступово сливаються до екватора;
набухающая або незріла з помутніннями частини кори в кришталику, із збільшенням його обсягу, іноді підвищенням внутрішньоочного тиску;

- зріла, з помутнінням всіх шарів кришталика, різким зниженням зору;

- перестигла - дистрофія, зменшення обсягу і повна непрозорість кришталика.

Окремим варіантом катаракти є вторинна або післяопераційна форма, що виникає як наслідок видалення катаракти. При цьому відбувається помутніння задньої капсули кришталика, яку залишають при видаленні.

Симптоми катаракти

Основні ознаки катаракти - очна симптоматика з безболісним прогресуючим зниженням зору, появою пелени перед очима і спотворенням предметів. При катаракті формується або посилюється короткозорість, але перед цим на деякий час повертається здатність до читання без очок. При цьому контури предметів здаються нечіткими і розмитими, зображення може двоїтися. Зіниця змінює колір на сірий, жовтий або молочно-білий, змінюється сприйняття світла, фарби відчуваються тьмяним. Може формуватися непереносимість яскравого світла, з комфортом в сутінки або похмуру погоду, виникають проблеми з нічним зором або в умовах недостатності освітлення, відблиски в очах і круги під час знаходження поряд з джерелами світла.

При вродженій катаракті може формуватися косоокість, відсутні реакції на беззвучні іграшки, немає спостереження очима за предметами.

Встановленням діагнозу катаракти займаються офтальмологи. Вони визначають ступінь помутніння кришталика при повному обстеженні.

Лікування

При ранньому зверненні до лікаря доктор порадить, як лікувати катаракту консервативно. Деякі форми катаракти в початковій стадії можуть пройти, помутніння розсмоктується. З цією метою застосовують очні краплі з антикатаральними речовинами. Їх закопують щодня від трьох до п'яти разів на добу, по одній-дві краплі. Доповнюється лікування прийомом вітамінних і мінеральних препаратів, гігієною зору.

Більш радикально видалити катаракту дозволяє тільки операція. Найсучасніший метод лікування катаракти - факоемульсифікація, це видалення помутнілого кришталика і заміна кришталика особливої складаний лінзою (штучний кришталик). Операція проводиться амбулаторно, під місцевим знеболенням. Після операції пацієнт відразу ж відправляється додому, а зір відновлюється прямо після операції.

Суть операції в нанесенні на поверхню ока крапель з анестетиком, проведення мікророзрізу з введенням всередину кришталика мікроінструментів. Для видалення помутнілого кришталика використовують лазер (він випаровує кришталик) або ультразвук (переводить кришталик в рідину, яку видаляють). На місце видаленого кришталика ставиться лінза.

Післяопераційний період вимагає спостереження лікаря і відмови від фізичних навантажень і нахилів. Може додатково призначатися лікарська терапія.

Ускладнення


Одним із ускладнень при катаракті є формування глаукоми, розходиться косоокості або втрата зору.
Профілактика

Основою профілактики катаракти є своєчасне обстеження та виявлення проблем із зором. Необхідна гігієна зору, корекція короткозорості. Прогноз при не ускладненої катаракти сприятливий.

Автор: Альона Парецька, лікар-педіатр