Корисні поради
на всі випадки життя
» » Видалення жовчного міхура

Видалення жовчного міхура

Додано: 12.03.14
Видалення жовчного міхураЖовчний міхур - це невеликий непарний орган, розташований поблизу печінки і службовець для збору виробляється печінкою жовчі. Печінка виробляє жовч постійно, незалежно від того, їжа надходить у шлунок чи ні. Через кілька хвилин після початку прийому їжі жовч надходить у шлунок, де сприяє розщепленню жирів і всмоктування корисних речовин. Жовч продовжує надходити в шлунок до тих пір, поки там є їжа. У випадку перерв у їжі жовч продовжує вироблятися печінкою, але в цьому випадку вона не надходить у шлунок, а в жовчний міхур. Там вона концентрується і з новим прийомом їжі надходить у кишечник, де триває травлення.

Таким чином, цей, здавалося б, невеликий і незначний орган відіграє істотну роль у процесі травлення. Тим не менш, при гострих захворюваннях необхідно його негайне видалення.

Причини видалення жовчного міхура

Причин для видалення жовчного міхура існує безліч, найбільш поширеною серед них є наявність у ньому каменів.

Як же утворюються ці камені?

Коли людина їсть часто, жовчний міхур змушений направляти накопичилася в кишечник жовч. При цьому в ньому залишається мала кількість жовчі, яка з часом застоюється і стає все більш концентрованою. Так і з'являються жовчні камені. Тому необхідно правильно харчуватися, вести рухливий спосіб життя і вживати якомога менше продуктів, що містять холестерин.

Камені можуть утворюватися або в самому жовчному міхурі або жовчних протоках, заважаючи нормальному відтоку жовчі і провокуючи запалення.

Наявність жовчних каменів дає про себе знати через наступні ознаки:

- сильні болі в животі,

- блювота і нудота,

- порушення травлення,

- розлад шлунка,

- підвищення температури.

Камені завдають непоправної шкоди до цього органу: відбувається його розтягнення, деформація, складаються сприятливі умови для розвитку інфекцій. При встановленні діагнозу жовчнокам'яної хвороби пацієнта відразу ж пропонують оперативне втручання з метою видалення жовчного міхура. Звичайно, у ряді випадків можливе позбавлення від каменів і без операції. Камені невеликих розмірів можна розчинити за допомогою спеціальних препаратів. Однак згодом у більшості пацієнтів відбуваються рецисми. Крім того, хвороба може дати ускладнення, і на її тлі можуть розвинутися серйозні захворювання: водянка або навіть сепсис.

Показанням до невідкладного оперативного втручання є ризик розриву жовчного міхура.

Видалення жовчного міхура


Сучасна медицина пропонує два спобличчя оперативного видалення жовчного міхура: звичайна операція відкритим способом і лапароскопія.

Лапароскопія є найбільш кращим методом, так як після неї не залишається помітних шрамів і рубців, а пацієнти готові до виписки вже на наступний день. Відновний період після такої операції набагато коротший, ніж при традиційних відкритих методах, а больові відчуття мінімальні.

Лапароскопія здійснюється з допомогою спеціальних інструментів через невеликі проколи і надрізи. В один з надрізів вставляється прилад з маленькою камерою, що дозволяє бачити всі внутрішні органи в збільшеному масштабі на екрані монітора і здійснити відділення жовчного міхура від інших тканин без великих розрізів. Після відділення його дістають через той же самий надріз. Лапароскопія завершується акуратним зашиванням зроблених надрізів.

Хоча лапароскопія має очевидні переваги перед відкритою операцією, застосувати її в ряді випадків не представляється можливим. Це пов'язано з інсмідуальними особливостями організму, тобто наявністю яких-небудь протипоказань для її проведення. Також лапароскопію не призначають тим пацієнтам, у яких в минулому вже були операції в області живота.

Що відбувається в організмі після видалення жовчного міхура

Жовчний міхур - своєрідний резервуар для накопичення жовчі. Так куди ж дівається жовч, після його видалення?

Функції «резервуара для жовчі» в цьому випадку перекладаються на жовчні протоки. Вони набагато менше за обсягом, тому не можуть накопичувати велику кількість жовчі. Після операції важливо дотримуватися призначену лікарем дієту, що дозволить уникнути скупчення жовчі в протоках. З часом буде відбуватися розтягування жовчовивідних шляхів і збільшення їх в обсягах, що дозволить забути про пережиту операції і дискомфорт після неї. Основне правило післяопераційної дієти полягає в тому, що протягом дня необхідно приймати їжу невеликими кількостями і через короткі проміжки часу. Це дозволить жовчі, яка виробляється печінкою, постійно перебувати в роботі.

Недотримання запропонованої дієти загрожує серйозними наслідками. Жовч знову буде застоюватися, що активізує запальні процеси і спровокує процес утворення каменів у жовчних протоках. Особливо суворо дотримуватися дієти необхідно в перші кілька місяців після операції.

Прийом їжі повинен стати дробовим (6-7 разів на день маленькими порціями). Така дієта дозволить не дратувати інші органи травлення і нормалізувати функціонування всієї травної системи в цілому. Рекомендовано виключити жирну, важку і гостру їжу, краще вживати варені, тушковані або приготовані на пару страви. Також лікарі радять обмежити вживання хліба, замінивши його сухарями, і солі.

Можливі наслідки видалення жовчного міхура

Як правило, неприємні відчуття після проведеної операції тривають всього 1-2 місяці при чіткому дотриманні всіх лікарських приписів.

Вже в перші дні відсутність жовчного міхура дає про себе знати такими ознаками, як:

- порушення травлення,
- неприємні хворобливі відчуття з правого боку під ребрами,
- поява нападів жовчної коліки,
- дисбактеріоз кишечника,
- присмак гіркоти у роті,
- відчуття сухості в роті,
- часта відрижка,
- метеоризм,
- порушення стільця,
- озноб.

При наявності у пацієнта таких хронічних захворювань, як панкреатит, гастрит, коліт, виразка шлунка, зазначається їх загострення.