Корисні поради
на всі випадки життя
» » Ознаки харчового отруєння

Ознаки харчового отруєння

Додано: 13.03.14
Ознаки харчового отруєнняЗ їжею в організм людини можуть проникати всілякі бактерії сальмонели, стафілококи, стрептококи. Але найчастіше причиною харчового отруєння стають не самі мікроби, а отруйні речовини, які утворюються в результаті їх життєдіяльності і руйнування.

Харчові отруєння та їх види

Всі харчові отруєння поділяються на дві групи: небактеріальних і бактеріальні. До другої групи відноситься інтоксикація, викликана бактеріями, вірусами та отрутами. Вона може виникати із-за вживання їжі, що містить у своєму складі патогенні токсини та мікроби. Найчастіше збудниками цього виду харчових отруєнь є клостридії, стафілококи, клебсієли, штами кишкової палички та інші мікроорганізми. Вони здатні накопичуватися в продуктах харчування, які приготовані з порушенням санітарно-гігієнічних норм, а також при їх недбалої неправильному транспортуванні і зберіганні.

Деякі види харчових отруєнь можуть викликати у людини характерні симптоми практично відразу після прийому неякісної їжі. Як правило, такі отруєння викликані занадто тривалої теплової обробки продуктів. Стафілококи і інші мікроби не бояться кип'ятіння і навіть, навпаки, відмінно себе почувають при високій температурі.

Для того щоб уникнути отруєння зараженою їжею, перед вживанням обов'язково перевіряйте її на колір, смак і запах. Як правило, неякісні продукти володіють неприємним запахом і кислі на смак. Крім того, у них відбувається зміна консистенції. Ще одна характерна ознака псування продуктів - це поява пухирців газу, особливо - на рідких молочних продуктах. Але іноді харчова інтоксикація може виникнути в результаті вживання незіпсованих продуктів. Так буває, наприклад, тоді, коли токсини потрапляють в їжу, яку готував заражена людина.

Ще одна група харчових отруєнь - небактеріальних - виникають після потрапляння в організм хімічних речовин, або ж в результаті вживання отруйних рослин і грибів.

Оскільки харчові отруєння викликає безліч збудників, то зовсім не смно, що їх симптоми можуть бути настільки різноманітними. Найчастіше хворих турбують нудота, блювання, болі в шлунку, висока температура тіла, а в найбільш важких випадках отруєння здатне спровокувати печінковий, нирковий, неврологічний синдроми.

Харчове отруєння: ознаки

Ознаки харчового отруєння, в першу чергу, залежать від виду токсинів та їх концентрації. Перші ознаки харчової інтоксикації можуть виникнути через півгодини після потрапляння токсинів в людський організм. Протягом кількох наступних днів відбувається їх загострення.

Симптоми харчового отруєння, яке викликане вірусом гепатиту А, полягають у різкому підвищенні температури тіла і відсутність у хворого всякого апетиту. Також може спостерігатися пожовтіння шкіри і очних білків.

Дизентерію теж можна розглядати як одну з різновидів харчового отруєння. Її також характеризують різке підвищення температури, часте випорожнення і пронос.

Досить поширеним видом харчових отруєнь є ботулізм. Його основні ознаки - загальна слабкість організму, помутніння зору, порушення звичної роботи центральної нервової системи. Ботулізм можна отримати, вживаючи неякісні м'ясні вироби, морепродукти, а також натуральний мед.

Харчові отруєння, викликані окремими сортами грибів, найчастіше - отруйними або тимчасово отрутними можуть спричинити за собою галюцинації, блювоту і тремтіння кінцівок. У свою чергу, ознаки отруєння хімікатами-пестицидами виникають в результаті вживання в їжу погано помитих овочів та фруктів. Це, насамперед, млявість, слабкість організму, рясне слиновиділення, спазматичні явища, блювання і нудота, тремор кінцівок.

Ще один різновид харчових отруєнь - лістеріоз. Найчастіше це захворювання не супроводжується якими-небудь характерними ознаками. Проте воно є дуже небезпечним для жінок, які чекають дитину, маленьких дітей і людей похилого віку. Лістеріоз може наздогнати вас при вживанні печінкових паштетів, раків, напівфабрикатів з сирних виробів та м'яса. Саме тому майбутнім мамам слід дуже обережно підходити до вибору перерахованих вище продуктів харчування, щоб не нашкодити ні собі, ні здоров'ю малюка.

Отруєння перша допомога


Якщо у хворого спостерігаються нудота, блювота і інші характерні симптоми, які можуть бути викликані харчовим отруєнням, то йому потрібно негайно промити шлунок, використовуючи при цьому слабкий розчин соди або марганцю. Промивання слід проводити до тих пір, поки з організму хворого не почне виходити чиста вода.

Після цього пацієнта необхідно напоїти великою кількістю рідини і дати йому кілька таблеток активованого вугілля. При цьому не бажано вживати газовані напої, краще віддати перевагу некрепкому чаю або морсу. Рясне пиття буде сприяти компенсації зневоднення організму після отруєння, яке неминуче виникає при сильному блюванні або проносі.

Після очищення шлунка від шкідливих токсинів хворому треба забезпечити повний спокій і викликати йому швидку допомогу. До приїзду лікаря можна дати людині з харчовим отруєнням препарати - сульгин, фталазол або який-небудь антибіотик. Але якщо від отруєння постраждала дитина, то будь-які сильнодіючі ліки йому можна давати лише після консультації з медиками.

При важкому харчовому отруєнні, що спричинило за собою свідомість, необхідно переконатися, що серце у потерпілого працює, і він дихає. В іншому випадку, йому знадобиться легенево-серцевий реанімування. Якщо його серце і легені функціонують, але хворий перебуває у непритомному стані, щоб привести його до тями, необхідно піднести до його носа ватку, попередньо просочивши її нашатирним спиртом. Коли хворий прийде до тями, йому знадобитися лікарський огляд і якнайшвидша госпіталізація.