Корисні поради
на всі випадки життя
» » Скринінг при вагітності

Скринінг при вагітності

Додано: 09.04.14
Скринінг при вагітностіМайже всі сучасні мами чули слово скринінг, і багатьох з них воно лякає. Але лякатися не варто. Скринінг - це комплекс заходів, який дозволяє лікарю діагностувати серйозні вади у плода - важкі синдроми, порушення формування нервової трубки і ін. Сьогодні медицина досягла великих успіхів у діагностиці різних захворювань. Своєчасне виявлення проблем при вагітності дозволяє успішно їх вирішити, то є чим раніше хвороба виявлена, тим успішніше буде лікування. Тому не варто боятися скринінгу, лікарі настійно рекомендують робити його, щоб уникнути серйозних проблем.

Необхідність скринінгу при вагітності


Вагітна жінка самостійно приймає рішення, проходити їй пренатальний скринінг чи ні. Гінекологи зазвичай настійно рекомендує робити це, але примушувати не мають права. Це дослідження лікар може лише порекомендувати. Як правило, скринінг бажано зробити, якщо:

- вік старше тридцяти п'яти років,
- батькові виповнилося сорок п'ять років,
- у жінки є дитина з важкими синдромами або іншими вродженими вадами,
- спадкові захворювання родичів,
- два і більш аборти на ранніх термінах,
- будь-який негативний вплив на батьків, що трапилося до зачаття.

Різновиди скринінгу

Всі скринінги, що проводяться під час вагітності, діляться на кілька видів:


- ультразвуковий,
- біохімічний,
- комбінований - поєднання перших двох.


На десятою-чотирнадцятою тижні вагітності проводиться комбінований скринінг. Він виконується в два етапи:
Ультразвукове дослідження. У ході проведення процедури вимірюються і фіксуються такі параметри, як куприка-теменний розмір і товщина комірцевого простору. Якщо остання величина більше трьох міліметрів - це ознака може свідчити про порушення у розвитку плоду. Щоб підтвердити або спростувати патологію, слід провести більш глибоке обстеження.
Біохімічний скринінг, у тому числі комплексний аналіз крові.

Обстеження починають з УЗД. З його допомогою можна виявити проблеми з вагітністю, а також виявити розвиток двох ембріонів. Крім того, можна розрахувати терміни зачаття. За результатами УЗД визначає термін, найбільш оптимальний для здачі крові - як правило, це відбувається на десятою-тринадцятою тижні вагітності.

Скринінг першого триместру дозволяє виявити патології плоду при їх наявності і при необхідності пройти коригуючий лікування.

Ближче до кінця вагітності проводиться ще один скринінг - біохімічний. Результати аналізу крові допоможуть розрахувати такі ризики, як синдром Едвардса, Дауна, вади нервової трубки.

Результати скринінгу

Якщо показники проведених досліджень в нормі, швидше за все, дитина абсолютно здорова. Коли цифри відрізняються від нормальних, це ще не привід турбуватися і стверджувати, що малюк хворий. Діагноз лише за результатами скринінгу лікар ставити не має, він може лише припустити наявність у дитини патологій. У такій ситуації рекомендується здати додаткові аналізи. Статистика говорить про те, з сорока жінок, у яких виявлено ризик народження дитини з синдромом Дауна, підтверджується він лише в одній-двох.

На дані обстеження впливають вага і статура жінки, ЕКО, багатоплідна вагітність. Медики не можуть з точністю сказати, хвора дитина чи ні. Але при підозрах вони зобов'язані попередити, що виявлені патології лікуванню не піддаються, а батьки самі приймають рішення зберегти або переривати вагітність.

Чи робити скринінг при вагітності

Надійність і безпека пренатального скринінгу викликає багато суперечок. Найпоширеніша думка - УЗД негативно впливає на дитину - малюки при обстеженні намагаються сховатися, закривають голову руками. Вважається, що діти, мами яких під час вагітності часто робили УЗД, відрізняються підвищеним занепокоєнням. Що в реальності? Лікарі стверджують, що дослідження абсолютно безпечно для малюка і все завдяки сучасному обладнанню. Тому медики настійно рекомендують проводити УЗД кожній вагітній жінці. Вчасно проведена діагностика дозволяє контролювати перебіг вагітності, при виявленні проблем коригувати їх.

Ультразвукове дослідження проводиться як мінімум три рази. Дані, отримані за результатами першого пренатального скринінгу, є дуже важливими. Під час процедури визначається:

- точний термін вагітності,
- число ембріонів в матці, їх життєві показники,
- товщина комірцевого простору,
- серйозні вади розвитку,
- наявність або відсутність носової кістки.

Наступний аргумент проти - аналіз крові дає неточні результати, так як значення мають дуже багато факторів. Частка правди в цьому є, але і висновки лікар робить не стовідсоткові. Отримані показники - це привід уважно спостерігати за розвитком дитини. Якщо результати першого скринінгу відхиляються від норми, жінці рекомендується чекати друге дослідження. Але якщо запідозрені серйозні порушення, необхідна консультація генетика.

Деякі мами не хочуть проходити скринінг, так як всі родичі здорові. Але лікарі рекомендують його робити всім дівчатам, особливо якщо це перша вагітність. Один з найвагоміших аргументів проти скринінгу - боязнь почути поганий діагноз. Хвилювання викликають і лікарські помилки. Зафіксовані випадки, коли лікарі стверджували, що у малюка синдром Дауна, а в підсумку народжувався абсолютно здоровий малюк. Зрозуміло, що подібні известия впливають на емоційний стан жінки.

Об'єктивний аргумент проти проведення скринінгу - погане самопочуття під час дослідження. Будь-яка зміна температури тіла, інфекційні та вірусні захворювання, застуда, стрес - протипоказання до пренатальному скринінгу. Все це впливає на результати дослідження. Перш ніж здавати кров, обов'язковий огляд гінеколога, який визначить загальний стан жінки.

Очевидний плюс скринінгу - можливість на ранніх термінах отримати дані про розвиток дитини, проконсультуватися з генетиком, пройти додаткові обстеження, якщо це потрібно. Володіючи цими даними, жінка може усвідомлено прийняти рішення, зберігати їй вагітність чи ні.

В кінцевому підсумку майбутня мама самостійно вирішує, проходити їй скринінг чи ні. Одним важливо повністю контролювати ситуацію і володіти максимально повною інформацією, а іншим достатньо мінімальних обстежень, щоб насолоджуватися вагітністю і вірити в краще.