Корисні поради
на всі випадки життя
» » Коли і як святкують Єврейський Новий рік?

Коли і як святкують Єврейський Новий рік?

Додано: 13.11.16
Рубрика: Новий рік 2015
Єврейський Новий рік вважається одним з найбільш важливих іудейських свят, яке відзначається юдеями по всій земній кулі. Дослівно назва свята - Рош Ха-Шана - перекладається з івриту як «голова року». Святкується на честь створення Господом Богом нашого світу. Символізує настання наступного року і кінець року, що минає.
Згідно стародавньому повір'ям вважається, що настали дні Рош Ха-Шана Всевишній вирішує, яка доля уготована кожній людині в наступному році. Тому напередодні єврейського Нового року юдеї проводять багато часу за вивченням Тори і читають молитви раскаянья. А в саме свято вони аналізують свої вчинки за весь минулий рік, каються у вчинених гріхах і просять пробачення у близьких людей за завдані образи.
Коли і як святкують Єврейський Новий рік?

Протягом усіх святкових днів в синагозі читаються молитви, які направлені до Господа Бога, щоб вплинути на його остаточне рішення щодо людських доль.

Згідно з місячним календарем


Відзначається єврейський Новий рік в перші два дні іудейського місяця тишрей, які випадають на місяць. Примітно, що його настання не має точних дат і дні святкування щороку відрізняються. Але згідно з єврейським (місячним) календарем вони завжди випадає на вересень або початок жовтня. Свято відзначається через 163 дні після початку Песаха (іудейське свято, пов'язаний з датою Виходу євреїв з Єгипту).
У разі, якщо будь-який з днів Нового року випадає на суботу, тоді святкування продовжується ще один день.
У 2017 році Рош Ха-Шана (відбудеться наступ 5778 року за іудейським календарем випадає на 21 і 22 вересня, а святкування розпочнеться 20 вересня ввечері, так як в єврейському літочисленні всі дні починаються не з півночі, а з заходу сонця попереднього дня.
Протягом цих двох днів заборонений будь-яка праця, крім приготування їжі.

Старовинний духовий інструмент, що закликає до покаяння


Найбільш хвилюючим моментом в дні свята вважаються звуки шофара – духового інструмента, який виготовляється з баранячого рогу, і є одним з головних атрибутів Рош Ха-Шана. Шофар має найдавнішу історію, висхідну до Мойсея.
Коли і як святкують Єврейський Новий рік?

У святкові дні в синагозі повинно відбуватися сторазове сурмління, причому 40 з них лунають після закінчення служби. Останній звучання йде саме протяжне. Слухається шофар стоячи і в повній тиші.
Напередодні Рош Ха-Шана звуки духового інструменту лунають не тільки в синагозі, а і в місцях великого скупчення народу, наприклад, в школах, біля торгових центрів, поряд з ринками або біля залізничного вокзалу. Таким чином шофар закликає всіх євреїв до покаяння.
Коли напередодні Нового року потрапляє на шаббат, то в шофар не сурмлять.

Які існують звичаї?


Рош Ха-Шана вважається символом виникнення не тільки нового року, але і обновленні життя. Тому перед святом у всіх будинках проводять генеральне прибирання і викидають старі непотрібні речі.
У перший вечір всі бажають один одному потрапити в «Книгу життя», куди Творець заносить імена праведних, кому судилося прожити ще один рік.
За стародавньою традицією близькі люди дарують один одному подарунки, які символізують успіх і благополуччя, наприклад, горщик з медом. Не забувають привітати тих, хто знаходиться далеко від дому.

Ташліх


Ще один звичай, що йде корінням в минуле, це обряд Ташліх. У святкові дні після полудня євреї збираються біля будь-якого водоймища, в якому обов'язково має водитися риба: річки, ставка чи озера, читають молитви і каються в зроблених гріхах.
При цьому вони кидають у воду шматки хліба. Мета Ташліху полягає в спонуканні іудеїв звернеться до самоаналізу, усвідомити свої помилки, спробувати їх виправити. При цьому вода є символом Тори, а риба, плаваюча з відкритими очима, нагадує про «всевидющого око» Бога.

Меню з зашифрованими символами


Коли і як святкують Єврейський Новий рік?

Святкування Рош Ха-Шана не обходиться без багатого застілля. Вся родина збирається за великим столом, який рясніє безліччю страв. Під час першої трапези прийнято їсти багато солодких страв, які є символом щасливого нового року.
У центрі обов'язково стоять яблука, политі медом. Також в меню повинна бути включена хала (здобна булка), над якою було виголошено благословення. Поїдають її, умочуючи кожен шматочок мед, щоб у наступному році у всіх було міцне здоров'я та достаток у сім'ях.
Крім цього, на столі обов'язково повинні бути і інші страви, які спеціально готуються до новорічного свята і несуть у собі певні побажання:

  • морква, нарізана кружечками – символ золотих монет;

  • голова риби (або бараняча) нагадує про те, що потрібно прагне завжди бути попереду;

  • зерна граната символізують примноження заслуг;

  • фрукти і овочі – ознака родючості і багатого врожаю.


  • Головним принципом складання меню для такого свята вважається різноманітність страв – чим більше страв, у тому числі м'ясних, тим більше ймовірність, що наступний рік принесе процвітання і багатство. Для того щоб це все сталося, повинно виконуватись ще одна умова – під час трапези всі присутні за столом бажають один одному удачі, щастя, здоров'я і інших земних благ.
    Ось такий незвичайний Новий рік відзначають євреї в усьому світі. У ньому є свої давні звичаї і традиції, які юдеї свято шанують і намагаються дотримуватися.