Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як утеплити колодязь з бетонних кілець на зиму: технологія, способи, матеріали та відгуки

Як утеплити колодязь з бетонних кілець на зиму: технологія, способи, матеріали та відгуки

Додано: 17.12.15
Рубрика: Ремонт
Питання про те, як утеплити колодязь з бетонних кілець, хвилює переважно дачників, власників приватних будинків і сільських жителів. Найчастіше це питання вирішується ще до початку будівництва колодязя, з урахуванням кліматичних умов. Але так буває не завжди. Трапляється, що про утеплення не подумали спочатку. А зіткнувшись з проблемою і замерзанням води у колодязі взимку, його власник повністю усвідомлює свою помилку. Таким чином, відповідь на питання про утеплення колодязя можна розділити на два конкретних керівництва. Перше розповість про те, як утеплити колодязь з бетонних кілець відразу ж під вчасно будівництва. Друге - про те, що можна зробити постфактум.


Як утеплити колодязь з бетонних кілець на зиму: технологія, спобличчя, матеріали та відгуки

Чому раніше ніхто не утеплював колодязі?

Використання сучасних матеріалів багато в чому полегшує процес будівництва. Це і швидкість, і довговічність, і економічна доцільність. Але перевірені століттями «дідівські» методи мають право на існування. Раніше колодязі на Русі будували переважно з дерева спеціальних порід. Відмінні характеристики такого колодязя дозволяли користуватися ним довгі роки, а низька теплопровідність деревини не давала воді замерзнути навіть у найлютіші морози. Але зараз такі технології відійшли в минуле, і найчастіше для будівництва використовують готові бетонні круги. Способом обкапивания їх поступово занурюють у землю, досягаючи потрібної глибини. Для того щоб вода всередині колодязя не стала льодом, її рівень не повинен досягати рівня промерзання грунту взимку. Якщо ця умова дотримана, то проблеми виникають вкрай рідко. Але ніхто не застрахований від форс-мажорних обставин та природних катаклізмів. У будь-якому випадку перестрахуватися не завадить завчасно, адже це не вимагає багато додаткових зусиль, та й кошти, витрачені на утеплення, не настільки великі, щоб ризикувати.


Що буде, якщо не створити теплоізоляційний шар?

Ігнорування утеплення може доставити не тільки незручність у вигляді відсутності питної води якийсь час. Якщо в колодязі встановлена насосна станція, і від нього йдуть водопровідні труби до будинку, то замерзання води призведе до виходу всієї техніки з ладу. Її лагодження – це дуже дорога процедура, крім того, справа ускладнюється тим, що грунт взимку грунтовно промерзає, і якщо вода в трубах також замерзне, це може стати причиною їх розриву. Відновлювальні роботи потрібно буде робити в складних умовах або взагалі відкласти до весни. Розширення рідини під час замерзання є також причиною руйнування бетонних кілець і стиків між ними. Навесні, під час паводків, рясного стікання ґрунтових вод їх тиск на стінки колодязя значно посилюється. І будь-які прогалини призведуть до неминучого просочуванню брудної води з різними домішками в колодязь. Щоб уникнути такої проблеми, потрібно відразу ж дізнатися, як утеплити колодязь з бетонних кілець і виконати всі роботи правильно.
Як утеплити колодязь з бетонних кілець на зиму: технологія, спобличчя, матеріали та відгуки

На яку глибину потрібно закладати утеплювач?

Коли роботи робляться по ходу будівництва, утеплювач потрібно укладати навколо колодязя поступово, по мірі його закапування. Глибина закладки утеплювача залежить від того, який клімат в регіоні. Трапляється, що замерзають навіть дуже глибокі криниці, глибина яких перевищує 15-20 метрів. Найчастіше достатньо буде укласти утеплювач на глибину не більше півтора-двох метрів. Технологія такого процесу нескладна, головне - дотримуватися інструкцію про те, як утеплити колодязь. Спобличчя утеплення криниці в чому залежать від того, яка зима в регіоні.

Зовнішнє утеплення

Якщо морози не дуже сильні, земля не промерзає глибоко і надовго, то можна захистити криниці зверху, встановивши над нею дерев'яний зруб з щільно закривається кришкою. Такий будиночок не можна просто так поставити на землю навколо колодязя. Для нього необхідно облаштувати фундамент. Щоб уникнути перекосу і просідання, фундамент повинен бути влаштований за всіма правилами, на достатню глибину (не менше, ніж середній рівень промерзання землі) з шириною в один метр. До того як буде залитий бетонний розчин, на дні створюють подушку з шарів піску, щебеню та ґрунту, які будуть грати роль дренажної системи. Подушку треба ретельно утрамбувати і тоді заливати розчин. Після установки дерев'яного зрубу в утворилися між ним і стінками колодязя щілини слід закласти утеплювач. Для цієї мети можна використовувати мінвату, листи пінопласту, керамзит або піноізол. Про цьому методі добре відгукуються жителі південних районів, ті ж, хто живе північніше, незадоволені результатами.

Технологія утеплення колодязя

Як утеплити колодязь з бетонних кілець на зиму: технологія, спобличчя, матеріали та відгуки
Як утеплити колодязь з бетонних кілець під землею – це трохи більш складне питання. Така робота виконується в кілька етапів.
 • Кільця колодязя попередньо треба обробити спеціальними засобами, що запобігають проникнення грунтових вод всередину. Але при виборі важливо враховувати екологічність і можливість застосування засобу саме в роботі з колодязями.
 • Наступним шаром йде безпосередньо шар утеплювача. Чим утеплити колодязь з бетонних кілець, розглянемо трохи далі.
 • Утеплювач необхідно обернути гідро - і пароізоляційним шаром. Найчастіше в цих цілях використовують плівку. Така міра допоможе уникнути контакту утеплювача з грунтом, осідання на ньому конденсату.
 • Для фіксації всієї конструкції навколо кілець встановлюють дерев'яну опалубку, вона утримує всі верстви разом.
 • На завершення траншею потрібно засипати землею. Для цього процесу фахівці радять не використовувати грунт з самої траншеї. Правильно буде чергувати шарами два матеріалу з різним калібром. Це може бути пісок і гравій або глина з керамзитом. Шари з дрібною фракцією зазвичай укладають товщиною до 15 см, а інші - 20 см. Така міра допоможе створити якісну дренажну систему, це знизить ризик забруднення води в колодязі і зменшить тиск на його стінки.
 • Це класичний, перевірений часом метод, і відгуки про нього дуже позитивні.

  Що робити, якщо криниця вже побудована?

  Як утеплити колодязь з бетонних кілець на зиму, якщо він вже побудований? Сама технологія така ж, як і в попередньому випадку, але ось траншею доведеться викопувати. Таку роботу потрібно робити вручну лопатою. Використання спеціалізованої техніки може призвести до зсуву ґрунту і кілець, порушення цілісності шарів грунту. Інша робота виконується по заданій технології. Окремо варто відзначити, що дуже важливо подбати про гарну кришці для колодязя. Тепловтрати через її відсутність або погане прилягання до країв стануть також причиною замерзання води. Коли над колодязем встановлено дерев'яний зруб або іншу споруду, його кришку роблять у вигляді багатошарової панелі, в середині якої закладено прошарок з пінопласту або мінеральної вати. Неоформлений зовні колодязь закривають бетонним люком і пластиковою заглушкою. Ті, хто живе в районах з теплими зимами, характеризують цей метод досить дешевий і практичний.
  Як утеплити колодязь з бетонних кілець на зиму: технологія, спобличчя, матеріали та відгуки

  Які варіанти утеплювача зазвичай використовують?

  Щоб дізнатися, як правильно утеплити колодязь з бетонних кілець, потрібно знати, чим це можна робити. Варіантів існує досить багато. Серед найновіших – утеплення піноізолом. Нанесення такого матеріалу на стінки колодязя виключає шви, піноізол повністю покриває весь простір, виключає протікання холодного повітря або води. Така технологія передбачає використання спеціального обладнання, вручну зробити це не вийде. Та й вартість послуги не з дешевих, тому вона ще не дуже поширена в нашій країні. У теплих регіонах іноді використовують мінвату на фольгоизоле. Плюсом даного варіанта є можливість максимально щільно обернути утеплювач навколо колодязя. Але деякі фахівці застерігають, що цей матеріал легко кришиться і з часом може розпадатися на окремі волокна і потрапляти у воду криниці.
  Як утеплити колодязь з бетонних кілець на зиму: технологія, спобличчя, матеріали та відгуки

  Утеплення пінополістиролом

  Утеплити колодязь з бетонних кілець пінополістиролом – це найбільш вдалий варіант, стверджують фахівці. Властивості цього матеріалу воістину унікальні. Він є відмінним бар'єром для холодного повітря, до того ж дуже довговічний і недорогий. Для цих цілей використовують найчастіше листовий матеріал, що не завжди зручно, адже обійти листами округлі форми кілець проблематично.
  Як утеплити колодязь з бетонних кілець на зиму: технологія, спобличчя, матеріали та відгуки
  Виробники знайшли вихід із ситуації і пропонують споживачам вже готові деталі ізоляції, які мають напівкруглу форму. Розміри випускають стандартні, під найпоширеніші діаметри колодязних кілець. Крім того, можна використовувати насипний гранульований пінополістирол. У цьому випадку, щоб створити каркас, потрібно за допомогою дерев'яних рейок прикріпити шар руберойду на грунт навколо стінок криниці і засипати в утворений отвір гранули. Таким способом можна утеплити колодязь не тільки пінопластовими кульками, але і іншими сипучими утеплювачами. Це ефективний метод, і власники колодязів, обрали саме його, підтверджують надійність такої теплоізоляції.