Корисні поради
на всі випадки життя
» » Іригаційна система - це підведення води на поля. Зрошення

Іригаційна система - це підведення води на поля. Зрошення

Додано: 14.12.15
Рубрика: Сад і город
У сільському господарстві можна покладатися на дощі, сподіваючись при цьому отримати хороший урожай, і такі роки дійсно трапляються. Однак у більшості випадків посушливий місяць влітку може звести до нуля всі зусилля аграріїв, тому такою необхідною стає іригаційна система. Це наріжний камінь успішного вирощування їжі: зерна, овочів, фруктів. Тільки завдяки штучному зрошенню багато місцевості, лише умовно придатні для сільського господарства, перетворилися на пишні сади. Зрошення має свої тонкощі і нюанси, і в них розібратися.


Іригаційна система - це підведення води на поля. Зрошення

Що таке іригація

Сама по собі іригація є частиною більш великої науки, меліорації, тобто перетворення земель для найкращого використання. У меліорацію входить як осушення болотистих місцевостей, так і зворотний процес — обводнення. За великим рахунком, іригаційна система - це комплекс споруд і механізмів, що дозволяє доставити воду в місцевість, яка вкрай потребує додаткового поливу. Крім того, іригацій називають весь комплекс заходів, покликаних доставити воду для поливу в будь-яке місце, де вона потрібна, незалежно від методів — від спорудження ставків і каналів до підйому грунтових вод до поверхні. Людство в усі часи потребувало у воді, тому такий потрібної є іригаційна система. Визначення в даному випадку вкрай лаконічно — будь-яка система, що дозволяє доставити воду для поливу рослин, може вважатися іригаційної.
Іригаційна система - це підведення води на поля. Зрошення

Еволюція іригаційних систем

Самим примітивним методом поливу є ручний праця без використання механізації. Тобто якщо воду в судинах доставляють від природного джерела. Незважаючи на розвиток технічної думки, цей спосіб застосовується до цих пір, і не тільки в країнах Африки — багато дачники в нашій країні до цих пір носять воду відрами, щоб полити грядки. Це праця з вкрай малим ККД, тому люди завжди прагнули механізувати процес. Так з'явилися всілякі іригаційні споруди, від середньоазіатських ариків до римських акведуків, які досі вражають уяву своєю продуманою технічністю.


Доставка води самопливом була можлива не скрізь, і скоро з'явилися вітряні і водяні млини, які не тільки могли молоти зерно, але і піднімати воду, спрямовувати частину потоку всупереч гравітації — вгору. На даний момент застосування насосів і трубопроводів дозволило звести до мінімуму участь людини, адже сучасна іригаційна система - це в першу чергу автоматизація процесу.
Іригаційна система - це підведення води на поля. Зрошення

Поверхневий полив

Як і раніше популярний, але досить ризикований і нерозумний вид іригації - це поверхневий полив. Якщо підведення води на поля здійснюється по поверхні землі, по борознах, арикам і каналах, істотно збільшується випаровування. При цьому не виключені деякі інші негативні явища. Для поверхневого поливу застосовується найпростіша іригаційна система. Це проточні канави, борозни, в які подається вода з центрального каналу або іншого джерела. Також до поверхневого поливу умовно можна віднести лиманний метод іригації, коли порожнисті води затримують на обмежених просторах за аналогією з луками.
Іригаційна система - це підведення води на поля. Зрошення

Дощувальні установки

Більш наближена до природних явищ зрошувальна система, в якій використовується дощувальна установка. Вода з прокладених вздовж поля каналів піднімається в дощувальну установку, яка потім розсіює вологу, імітуючи дощ. По суті, це рухається уздовж каналу великий насос з довгою трубчастої системою для формування хмари водяних крапель. Порівняно з поверхневим поливом, така схема зрошення менше розмиває грунт, щадить посадки і сприяє рівномірному зволоженню грунту на потрібну глибину. До недоліків цієї системи належить більший витрата води на випаровування.

Крапельний полив

В умовах, коли доводиться економити воду, але при цьому є нагальна необхідність вирощувати продукти харчування, більш економічною і розумною є краплинна зрошувальна система. Особливість крапельного поливу полягає в тому, що вода не розливається по поверхні. Можуть також повністю відсутнім її відкриті джерела. Вода подається краплями через отвори в спеціальному поливочном рукаві, який стаціонарно покладений уздовж ряду рослин. Таким чином можна поливати суворо ті рослини, яким необхідно увагу. Міжряддя залишаються практично сухими. Такі іригаційні споруди зазвичай забезпечуються автоматичними системами, що включають полив в певний час і відключають за непотрібністю.
Іригаційна система - це підведення води на поля. Зрошення

Прикореневій полив

Ще один цікавий спосіб забезпечити рослини вологою - це прикореневій полив, коли несе потік води знаходиться не на поверхні землі, а в заглибленні, практично біля коренів. Умовно можна вважати прикореневих поливом заходи, пов'язані з підйомом рівня ґрунтових вод, щоб рослини отримували вологу виключно місцем вимоги. У цих двох підвидів є суттєва відмінність: прокладка прикореневих труб не підходить, якщо необхідно зрошення полів великої площі. А ось підняття рівня ґрунтових вод цілком підійде і здатне перетворити помірно посушливу місцевість в урожайні землі.
Іригаційна система - це підведення води на поля. Зрошення

Позитивні та негативні наслідки штучного зрошення

На жаль, іригація не тільки несе позитивні моменти, але має досить серйозні наслідки для стану грунту, тому бездумний полив в результаті може тільки нашкодити. Землекористування слід розглядати в довгостроковій перспективі, по мірі можливості зберігати і покращувати сільськогосподарські ґрунти, це дасть непоганий заділ на майбутнє. Яким же чином звичайне зрошення полів може нашкодити? Відразу варто згадати про позитивний момент. Саме іригація дає можливість істотно розширити площі земель, придатних для вирощування сільськогосподарських рослинних культур. У світі стає більше їжі, і це хороша сторона штучного зрошення. До негативних же наслідків належать такі явища, як іригаційна ерозія ґрунту і стрімке засолення земель, і це не пуста погроза. Саме тому фахівці постійно досліджують методи зрошення на предмет зведення до мінімуму можливого збитку. Сюди ж слід віднести бездумне витрачання прісної води, що в деяких районах більш ніж марнотратно. Поверхневий полив, порівняно з крапельним, збитковіше в рази, при цьому він дуже швидко призводить до ерозії грунту та її засолення. Якщо ж при землеробстві фермери та агрофірми зловживають мінеральними добривами, що дає короткочасний сплеск врожайності, то засолення набуває катастрофічні темпи. Розробка новітніх методів іригації - це інвестиції в майбутнє. Людство істотно просунулася в цьому питанні, але напевно використовувало ще не всі можливості. Залишається надія, що хижацьке землеробство і примітивна іригація рано чи пізно підуть у минуле.